Mróz zabije kwiaty Kima? Rusza "akcja społeczna"

Świat

Aktualizacja:
wikipedia.orgKimilsungia (na dole) i kimdongilia (czerwone na górze) - kwiaty nazwane na cześć przywódców Korei Północnej

Wielkimi krokami zbliżają się uroczystości rocznicy urodzin Kim Dzong Ila (16 lutego), jednak władze w Phenianie borykają się z nie lada problemem. Siarczysty mróz zabija kimdzongilie - odmianę kwiatów nazwaną na cześć zmarłego w ubiegłym roku przywódcy. Władze wystosowały do narodu apel o pomoc.

Władze wezwały obywateli w prowincji Yangkang o dostarczanie folii, aby uszczelnić szklarnie, gdzie hoduje się odmianę begonii.

"Tuż po spadku temperatury do poziomu -20 stopni Celsjusza przyszedł rozkaz" - powiedziało źródło południowokoreańskiej gazecie "Daily NK".

Dodatkowo, według tego samego informatora, władze pobierają po 2 tys. wonów (2,2 dolara) z każdego gospodarstwa domowego, by zakupić folię.

Kłopotliwe święto

Dzień Gwangmyungsung - urodzin Kim Dzong Ila - zbiega się w czasie z dorocznym festiwalem kimdzongilii. Duże ilości tych kwiatów mają być głównym elementem dekoracji podczas uroczystości.

Jednak roślin nie daje się hodować w surowych warunkach atmosferycznych pólnocnokoreańskiej zimy. Dlatego właśnie rosną one w szklarniach.

Źródło: dailynk.com

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org