Świat

Moździerze na Białorusi, polowe bazy lotnicze. Kijów: Rosja koncentruje "siły pokojowe"

Świat


Rosja nadal zwiększa liczebność wojska i sprzętu bojowego na granicy z Ukrainą. Na sprzęcie wojskowym widnieją symbole sił pokojowych - alarmuje ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Do rejonów białowskiego i sudżańskiego w obwodzie kurskim przerzucono m.in. brygadę śmigłowców bojowych. Rada informuje również, że na Białoruś trafiło 65 platform z moździerzami samobieżnymi.

- Według naszych informacji, rosyjska armia koncentruje sprzęt wojskowy i tzw. siły pokojowe na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Chodzi m.in. śmigłowce bojowe - poinformował podczas briefingu Andrij Łysenko, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU).

W obszarach przygranicznych Rosjanie tworzą polowe bazy lotnicze w takich miejscowościach jak Wałujki czy miasto Sewiernyj w rejonie biełgorodzkim.

- Przez niekontrolowany przez ukraińskie siły rządowe odcinek granicy rosyjsko-ukraińskiej na Ukrainę przerzucono m.in. 10 czołgów, które teraz jadą w stronę Doniecka - poinformował Łysenko.

Siły pokojowe pod ukraińską granicą?

Również w obwodzie briańskim zwiększa się liczba sprzętu wojskowego. Na granicę z Ukrainą, w okolice wsi Biełaja Bieriozka, przerzucono 34 wozy opancerzone z naniesionymi symbolami rosyjskich sił pokojowych. - Ponadto zwiększa się liczebność żołnierzy - podkreśla Andrij Łysenko. Obecnie Kijów oblicza ją na ok. 40 tys. żołnierzy.

Ukraińscy internauci znaleźli na jednym z portali społecznościowych zdjęcie rosyjskiego żołnierza, który sfotografował się z hełmem z symbolem rosyjskich sił pokojowych. Z otagowania geograficznego zdjęcia wynika, że zostało wykonane 1 sierpnia na poligonie Kadamowskim w graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim.

O wprowadzeniu rosyjskich sił pokojowych "na prośbę Rady Bezpieczeństwa ONZ" mówił kilka dni temu minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Tak zareagował na apele Zachodu o zapewnienie bezpiecznego dostępu do miejsca upadku malezyjskiego boeinga.

Rosyjski sprzęt wojskowy na Białorusi

Pojawiły się również doniesienia o pojawieniu się rosyjskiego sprzętu wojskowego na Białorusi. Do białoruskiego Homla, położonego w pobliżu północnej granicy rosyjsko-ukraińskiej, przybył w sobotę wojskowy transport, składający się z 65 platform z moździerzami samobieżnymi.

Strategiczne manewry

W Południowym Okręgu Wojskowym, który graniczy z Ukrainą i obejmuje trzy rosyjskie obwody: briański, rostowski i biełgorodzki, rozpoczęły się w mijającym tygodniu intensywne ćwiczenia lotnicze. Ponad 300 członków załóg 29 śmigłowców bojowych ćwiczy m.in. misje w nieznanym terenie i loty o różnych porach dnia, również w ciemnościach.

W manewrach używane są śmigłowce bojowe Mi-28, Mi-35 i Ka-52, a także śmigłowiec transportowo-bojowy Mi-8 AMTSz.

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało także o przeprowadzeniu we wszystkich okręgach wojskowych ćwiczeń i szkoleń dla powołanych do czasowej służby wojskowej rezerwistów. Rozpoczęły się one 1 sierpnia i mają potrwać do października.

Wszystkim przedsiębiorstwom rolnym i rolnikom indywidualnym, którzy mają gospodarstwa w obwodach biełgorodzkim, kurskim i briańskim (przylegających do Ukrainy) nakazano zakończenie prac rolnych do 3 sierpnia.

Autor: asz//gak / Źródło: lb.ua, pravda.com.ua, defence24.pl, tvn24.pl

Raporty: