Świat

Mount Everest taniej po sezonie

Świat

TVN24Mount Everest, najwyższa góra świata

Nepal zmniejszy opłaty za wejście na Mount Everest dla himalaistów wspinających się po sezonie, w okresie jesienno-zimowym - poinformował nepalski minister turystyki Prithvi Subba Gurung.

W czasie sezonu - od marca do maja - na Mount Everest wchodzi kilkanaście wypraw. Każda przed wejściem na liczący 8850 m n.p.m. szczyt płaci co najmniej 70 tys. dolarów. Jednak poza sezonem, jesienią i zimą, szlaki prowadzące na najwyższą górę świata są opustoszałe.

- Pracujemy obecnie nad ofertą 50-procentowych zniżek na wspinaczkę w okresie jesiennym (od września do listopada) oraz 75-procentowych w okresie zimowym (od grudnia do stycznia) - mówi minister Gurung. Dodaje, że opłaty za wspinaczkę w sezonie nie zmienią się.

W czasie tegorocznego sezonu za szczyt najwyższej góry świata weszła rekordowa liczba 520 himalaistów.

Przewodniczący nepalskiego towarzystwa górskiego Ang Tshering wysunął postulat, że podobnym systemem zniżek powinny zostać objęte również inne himalajskie szczyty.

Na terenie Nepalu znajduje się osiem z 14 najwyższych gór świata i 2 tys. mniejszych szczytów. Tylko 326 z nich jest dostępnych dla wspinaczy z innych krajów.

Dochody z turystyki stanowią około 4 proc. PKB Nepalu. Jednak z powodu wojny domowej w kraju, w czasie której zginęło ponad 13 tys. ludzi, liczba turystów odwiedzających Nepal zaczęła spadać: w 1999 roku wynosiła 500 tys., a w 2006 roku już tylko 280 tys.

Minister Gurung ma nadzieję, że w obecnym roku podatkowym, który zakończy się w połowie czerwca 2008 roku, uda mu się przyciągnąć już 600 tys. turystów.


Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24