Świat

Most na rzece Ibar. Serbowie usunęli barykadę i zapraszają Albańczyków

Świat

EPAMitrovica w Kosowie jest podzielona etnicznie i tego nic raczej nigdy nie zmieni. Most na rzece Ibar w 2011 r.

Kosowscy Serbowie rozebrali w środę barykadę blokującą główny most w podzielonym etnicznie mieście Kosovska Mitrovica, co jest najnowszą oznaką pewnej odwilży w stosunkach między Serbami i Albańczykami w Kosowie w sześć lat po jego oddzieleniu się od Serbii.

Barykada z elementów betonowych i żwiru została wzniesiona w 2011 roku przez miejscowych Serbów, którzy sprzeciwiają się wejściu kosowskiej policji do północnej części Kosowa, gdzie licząca dziesiątki tysięcy ludzi społeczność serbska odrzuca jego niezależność od Belgradu.

Most na rzece Ibar

Kosovska Mitrovica, w której Albańczycy i Serbowie żyją na przeciwległych brzegach rzeki Ibar, znajduje się w centrum wysiłków Unii Europejskiej na rzecz reintegracji północnej części Kosowa z resztą jego terytorium. Reintegrację tę przewiduje porozumienie, jakie przy mediacji Unii Europejskiej Serbia zawarła w 2013 roku z władzami Kosowa w zamian za dopuszczenie jej do rozmów akcesyjnych z Unią.

Lokalne media pokazały obrazy oczyszczania mostu przez miejscowych Serbów, którzy użyli w tym celu spychacza. - Barykada została usunięta i widzieliśmy kilka przejeżdżających (przez most) samochodów - powiedział rzecznik kosowskiej policji.

Serbia nie uznała ogłoszonej w 2008 roku niepodległości Kosowa, które nadal uważa za część swego terytorium państwowego. Jednak starając się o zbliżenie z UE Belgrad złagodził swe stanowisko, zachęcając kosowskich Serbów do ograniczonej współpracy z władzami Kosowa.

Autor: adso/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA