Świat

Reuters: Johnson w Rosji spotka się z krytykami Kremla

Świat


Podczas spotkania ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, Johnson przekaże w piątek, że między relacje między Wielką Brytanią i Rosją nie wrócą do normy, nim Moskwanie przestanie podejmować prób "destabilizowania" Europy - pisze agencja Reutera.

Brytyjski minister spraw zagranicznych składa wizytę w Rosji po raz pierwszy od pięciu lat.

Wizyta Johnsona odbywa się w czasie, gdy stosunki między Londynem i Moskwą są napięte. To efekt działań Moskwy na Ukrainie i w Syrii, a zarzutów stawianych Rosji w kwestii rzekomego jej ingerowania w politykę krajów europejskich.

Szef brytyjskiej dyplomacji ma się też spotkać z krytykami Kremla, studentami i aktywistami działającymi na rzecz równouprawnienia osób homoseksualnych - wskazuje Reuters.

Trzeba rozmawiać

"Nasze stosunki z Rosją nie mogą być 'zwykłymi interesami', w czasie gdy Rosja kontynuuje podejmowanie prób zdestabilizowania państw europejskich, w tym Ukrainy" - poinformował Johnson w oświadczeniu wydanym przez jego biuro jeszcze przed rozmowami z jego rosyjskim odpowiednikiem. "Jednakże dla bezpieczeństwa międzynarodowego ważne jest, abyśmy ze sobą rozmawiali - ponieważ konsekwencje nieporozumień lub braku właściwego zrozumienia, są poważne" - dodał. "Moja wizyta w Rosji następuje w ważnym czasie, ponieważ musimy współpracować, aby rozwiązać najbardziej palące światowe wyzwania" - dodał też Johnson, deklarując, że chce poruszyć temat wspólnej pracy nad utrzymaniem porozumienia nuklearnego w Iranie jak również temat zagrożenia płynącego ze strony Korei Północnej.

Kolejnym tematem jego rozmów z Siergiejem Ławrowem będzie zapewnienie bezpieczeństwa podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbędą się w Rosji.

Oświadczenia ministra wywołują śmiech

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, która w przeszłości ostro krytykowała Johnsona, powiedziała w czwartek, że decyzja o ograniczeniu dialogu brytyjsko-rosyjskiego, którą nazwała bezpodstawną i przedwczesną, wyszła ze strony Londynu. Zacharowa, która już wcześniej określiła Johnsona mianem "nieprofesjonalnego", zorganizowała internetowy konkurs na komiks, w którym wyśmiewano się z Johnsona i ostro kwestionowano niektóre z jego stwierdzeń na temat Syrii. Zapytana w czwartek przez rosyjskich dziennikarzy, jak się odniesie do ostatnich wypowiedzi Johnsona krytykujących Moskwę, Zacharowa odpowiedziała, że jego oświadczenia wywołały w Rosji tylko śmiech i dodała, że nie warto się nimi przejmować.

Autor: MR/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: