50 tysięcy osób na wiecu koło Kremla. Ku pamięci ofiar zamachu

TVN24


Ponad 50 tysięcy ludzi – według szacunków moskiewskiej policji – wzięło udział w wiecu w centrum rosyjskiej stolicy upamiętniającym ofiary poniedziałkowego zamachu w Petersburgu. Na wiec w czwartek wieczorem przyszło wielu urzędników państwowych i polityków.

Późnym popołudniem ludzie zaczęli przynosić kwiaty, które składali pod pomnikiem miasta-bohatera Leningradu w pobliżu Kremla. W poniedziałek, wkrótce po informacjach o zamachu, w to miejsce przychodzili spontanicznie mieszkańcy Moskwy, by złożyć hołd ofiarom zamachu.

50 tysięcy osób

Po akcji pamięci na placu Maneżowym w pobliżu Kremla rozpoczął się koncert. Organizatorem zgromadzenia były związki zawodowe pracowników transportu miejskiego, w tym moskiewskiego metra. Na wiecu, na który przyszli politycy partii zasiadających w parlamencie Rosji, nie przewidziano wystąpień. Według szacunków policji pojawiło się około 50 tysięcy osób.

W zamachu samobójczym w metrze w Petersburgu zginęło 14 osób, około 50 zostało rannych. Według ustaleń śledztwa sprawcą zamachu był 22-letni Akbarżon Dżaliłow, urodzony w Kirgistanie obywatel Rosji. Dżaliłow zdetonował ładunek wybuchowy w wagonie metra pomiędzy stacjami Siennaja Płoszczad i Technologiczeskij Institut. Wcześniej pozostawił na innej stacji metra, Płoszczad Wosstanija, ładunek wybuchowy domowej roboty ukryty w atrapie gaśnicy, który udało się unieszkodliwić.

Zatrzymano osiem osób

W czwartek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował z kolei, że w Moskwie i Petersburgu zatrzymano w łącznie osiem osób podejrzanych o udział w przygotowywaniu poniedziałkowego zamachu w metrze w Petersburgu.

"Sześć osób zatrzymano w Petersburgu i dwie w Moskwie" w ramach śledztwa prowadzonego przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i ministerstwo spraw wewnętrznych - sprecyzował Komitet w komunikacie.

Wcześniej w czwartek media podawały, że agenci służb specjalnych zatrzymali trzech domniemanych wspólników sprawcy zamachu w metrze. Mieli też unieszkodliwić znaleziony w ich mieszkaniu w Petersburgu ładunek wybuchowy.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Raporty: