Moskwa chce rozmawiać z Paryżem i Berlinem o wyborach na Ukrainie


Rosja zaproponowała, aby ministrowie spraw zagranicznych krajów formatu normandzkiego spotkali się w końcu przyszłego tygodnia w Mińsku i by jednym z tematów ich rozmów były wybory samorządowe w samozwańczych republikach na wschodzie Ukrainy.

Poinformował o tym w czwartek dziennik "Izwiestija", powołując się na źródło w kręgach dyplomatycznych. Innym tematem - jak przekazał rozmówca rosyjskiej gazety - byłby upływający termin wdrożenia wszystkich punktów porozumień mińskich, który wygasa 1 stycznia 2016 roku. Źródło "Izwiestii" podkreśliło, że strona rosyjska gotowa jest rozważyć inne propozycje dotyczące miejsca i daty spotkania.

Według rozmówcy dziennika strony konfliktu przy wsparciu społeczności światowej mogą wykonać wszystkie punkty porozumień mińskich w terminie. "Przedłużenie terminu do niczego dobrego nie doprowadzi. Trzeba myśleć o tym, jak zrobić wszystko w wyznaczonym czasie" - oświadczyło źródło "Izwiestii". Parlament Ukrainy wyznaczył datę wyborów samorządowych w tym kraju na 25 października, natomiast władze nieuznawanych Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) zarządziły wybory lokalne na kontrolowanych przez siebie terytoriach na 18 października. W ocenie przytoczonego przez dziennik "Wiedomosti" ukraińskiego politologa Wołodymyra Fesenki, "jeśli samozwańcze DRL i ŁRL przeprowadzą swoje wybory, to same przekreślą polityczną część porozumień mińskich i Kijów będzie miał pełne moralne prawo do skorygowania reformy konstytucyjnej". Politolog zaznaczył, że dotyczy to również wzbudzającego gorące spory w Kijowie 18. punktu projektu reformy, mówiącego o tym, że specyfikę samorządu terytorialnego w niektórych rejonach Donbasu określa odrębna ustawa. W poniedziałek doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow poinformował, że szefowie dyplomacji krajów formatu normandzkiego spotkają się do połowy września, aby omówić konflikt na Ukrainie. Przekazał także, iż następnie możliwe jest spotkanie przywódców czterech państw. Rosyjskie media nie wykluczają, że do spotkania liderów może dojść pod koniec września w Nowym Jorku przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Format normandzki

Format normandzki to funkcjonujący od czerwca 2014 roku mechanizm międzynarodowych rozmów o kryzysie na wschodzie Ukrainy. Nazwę tę przyjęto po spotkaniu przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy w Normandii 6 czerwca 2014 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w tym francuskim regionie. Było ono poświęcone właśnie uregulowaniu sytuacji w ukraińskim Donbasie. Od tej pory format normandzki to rozmowy przedstawicieli tych czterech państw na różnych szczeblach na temat ukraińskiego kryzysu. Sami przywódcy spotkali się dwukrotnie: 16-17 października 2014 roku w Mediolanie na marginesie szczytu ASEM oraz 11-12 lutego 2015 roku w Mińsku. Na tym ostatnim spotkaniu zatwierdzili porozumienia mające doprowadzić do uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości