Świat

Mosad pewien, że "to Iran stał za ostatnimi atakami w Zatoce"

Świat

[object Object]
Przebieg wydarzeń po ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej (wideo 17.06.2019)Reuters/ Marine Traffic
wideo 2/3

Szef Mosadu - izraelskich służb wywiadowczych - Jossi Cohen oświadczył w poniedziałek, że jego państwo ma dostęp do źródeł mogących "z pewnością" stwierdzić, że to Iran stał za ostatnimi atakami w rejonie Zatoki Perskiej.

"Mogę państwa zapewnić, zgodnie z naszymi źródłami i najlepszymi źródłami zachodnimi, że to Iran stał za ostatnimi atakami w Zatoce" - powiedział Cohen na konferencji w mieście Herclija, pod Tel Awiwem, poświęconej bezpieczeństwu i wyzwaniom geostrategicznym.

Jak podaje agencja AP, Cohen wspominał o atakach na tankowce w rejonie Zatoki Perskiej i atakach na pola naftowe w Arabii Saudyjskiej i w Bagdadzie.

Jego zdaniem były one "zatwierdzone przez irańskich przywódców i przeprowadzone, przynajmniej w dużej mierze, przez (irańską elitarną - red.) Gwardię Rewolucyjną i jej reprezentantów".

Jednocześnie agencja AFP informuje, że Cohen nie sprecyzował wyraźnie, o których atakach mówi, ani jakie dokładnie są źródła izraelskiego wywiadu. Izrael postrzega Iran jako największe zagrożenie.

"Atak sabotażowy"

13 maja u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" zostały saudyjskie tankowce. Z kolei 12 czerwca w Zatoce Omańskiej dokonano ataków na dwa tankowce, norweski i japoński.

USA, sojusznik Izraela, o akty te oskarżają Iran, czemu Teheran zdecydowanie zaprzecza. Amerykanie uważają również, że Teheran 20 czerwca zestrzelił dron USA w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Iran z kolei utrzymuje, że do zestrzelenia tego bezzałogowego samolotu doszło w irańskiej przestrzeni powietrznej.

Zatoka Omańska Google Maps

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości