TVN24 | Świat

Amerykański niszczyciel rozzłościł Rosjan. "Skorzystał z praw i wolności żeglugowych"

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Dowództwo VII Floty USA poinformowało, że w trakcie rejsu po Morzu Japońskim amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain wszedł na uważany przez Rosję za własne wody terytorialne akwen w pobliżu Zatoki Piotra Wielkiego, by potwierdzić jego międzynarodowy status.

Jak oświadczył w komunikacie rzecznik VII Floty USA z siedzibą w Jokosuce w Japonii, kapitan marynarki Joe Keiley, okręt USS John S. McCain "skorzystał z praw i wolności żeglugowych w okolicy Zatoki Piotra Wielkiego", by okazać sprzeciw wobec "nadmiernych roszczeń morskich" Rosji. Nad tą zatoką leży Władywostok z główną bazą rosyjskiej Floty Pacyfiku.

Uznanie przez Związek Radziecki w 1984 roku za swą granicę morską linii łączącej przeciwległe skraje Zatoki Piotra Wielkiego, co deklaruje również obecnie Rosja, było sprzeczną z prawem międzynarodowym "próbą zawłaszczenia dalszych wód międzynarodowych oraz rozszerzenia własnych wód terytorialnych" - zaznaczył Keiley.

Według niego, rejsem USS John S. McCain "Stany Zjednoczone zademonstrowały, że wody te nie są morzem terytorialnym Rosji oraz że USA nie zgadzają się z tezą Rosji, jakoby Zatoka Piotra Wielkiego była z punktu widzenia prawa międzynarodowego jej 'zatoką historyczną'".

Amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCainNavy Visual News Service

Pierwsza taka operacja w rejonie Zatoki Piotra Wielkiego od grudnia 2018 roku

Od 2017 roku VII Flota systematycznie intensyfikuje swe tzw. operacje wolności żeglugi, czego przejawem jest wysłanie w bieżącym roku co najmniej sześciu okrętów do uważanych przez Pekin za własne wody terytorialne 12-milowych stref wokół naturalnych bądź sztucznych obiektów lądowych na morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim - czytamy na portalu internetowym gazety amerykańskich sił zbrojnych "Stars and Stripes".

Rejs USS John S. McCain był pierwszą taką operacją w rejonie Zatoki Piotra Wielkiego od grudnia 2018 roku.

"Jak długo pewne kraje zgłaszać będą sprzeczne z międzynarodową konwencją prawa morza z 1982 roku roszczenia morskie, ograniczając w ten sposób bezprawnie prawa i wolności przysługujące wszystkim państwom, tak długo Stany Zjednoczone nie przestaną bronić zagwarantowanych wszystkim praw i wolności morskich" - podkreślono w komunikacie rzecznika VII Floty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rosyjski resort obrony: okręt USA naruszył granicę 

Ministerstwo obrony Rosji ze swej strony oświadczyło we wtorek, że USS John McCain naruszył na Morzu Japońskim granicę Federacji Rosyjskiej, wpływając dwa kilometry w głąb jej wód terytorialnych. Przekazało, że interweniował rosyjski okręt Admirał Winogradow.

"Niszczyciel Floty Pacyfiku Admirał Winogradow, który prowadził bezpośrednią obserwację amerykańskiego niszczyciela, ostrzegł zagraniczną jednostkę poprzez międzynarodowe kanały łączności, że takie działania są niedopuszczalne" - głosi komunikat resortu.

Dodano w nim, że rosyjska jednostka zagroziła zastosowaniem manewru taranującego w celu usunięcia obcego okrętu z wód terytorialnych Rosji. W rezultacie, według strony rosyjskiej, amerykańska jednostka odpłynęła na wody neutralne.

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Navy Visual News Service