Morze czerwonych kwiatów dla "nieśmiertelnego generała"

Świat

Aktualizacja:

Na zewnątrz mróz, ale pomimo tego w Phenianie otwarto wielką wystawę specjalnej odmiany begonii o nazwie kimdzongilia. Północnokoreańscy kwiaciarze mieli to nieszczęście, że Kim Dzong Il urodził się zimą, a mimo surowego klimatu Korei Północnej, na jego urodziny trzeba przygotować zapas "jego" roślin.

Kimdzongilia jest specjalną odmianą begonii wyhodowaną w latach 90-tych w Korei Północnej. Jej kolor i nazwa zostały specjalne dobrane, tak aby były kwiatem wodza. Zaś aby przetrwały mimo kilkustopniowego mrozu, były hodowane w specjalnych szklarniach. Nic więc dziwnego, że wystawa ma miejsce w dobrze ogrzanym budynku w Phenianie.

Otwarta we wtorek wystawa jest już 16 z rzędu. - Tematem tegorocznego festiwalu jest "nasz generał nieśmiertelny wraz z kimdzongilią" - wyjaśnił Pak Sol Hae, przedstawiciel organizatorów. - Bierze w nim udział 89 różnych instytucji. Wystawiamy ponad 30-tysięcy kimdzongilii - dodał. Poza kwiatami pokazywane są też różne osiągnięcia Korei Północnej, jak na przykład rakieta dalekiego zasięgu Tapeodong-2.

"Swój" kwiat ma też Kim Ir Sen, ojciec Kim Dzong Ila, założyciel i pierwszy władca Korei Północnej. W 1960 prezydent Indonezji Sukarno sprezentował mu specjalnie wyhodowaną orchideę w kolorze fuksji, która została nazwana kimirsenią.

Źródło: APTN