"Dlaczego pan Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem?"

TVN24 | Świat

Autor:
kris//now
Morawiecki: państwo rosyjskie próbuje fałszować polską historięTVN24
wideo 2/5
TVN24Morawiecki: państwo rosyjskie próbuje fałszować polską historię

Politycznego sporu o historyczne interpretacje ciąg dalszy. Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do słów prezydenta Rosji Władimira Putina na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej. Dlaczego pan Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem w Berlinie 12-13 listopada 1940 roku czy o współpracy NKWD i Gestapo przeciw Polakom? - napisał szef polskiego rządu w mediach społecznościowych.

Mateusz Morawiecki podawał w sobotę we wpisach na Facebooku przykłady, jak Sowieci w czasie II wojny światowej uzasadniali swoje imperialne zapędy oraz skierował w stronę Władimira Putina pytania dotyczące tych wydarzeń.

"Związek Sowiecki usprawiedliwiał wkroczenie do Polski 17 września 1939 roku, do spółki z Niemcami, dokonując faktycznego rozbioru Polski, argumentując stwierdzeniem, że państwo polskie nie istnieje i Związek Sowiecki musi bronić ludności ukraińskiej i białoruskiej" - podkreślił szef polskiego rządu.

"Dlaczego pan Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem"

"A jak Sowieci uzasadniali wywózki Polaków w 1940 roku? Że jest to 'niepewny element', a więc potrzeba ten element przesiedlić. Dlaczego natomiast pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom, o wspólnych konferencjach i spotkaniach obu tych instytucji jesienią 1939 roku?" - pytał szef polskiego rządu.

Jak dodaje: "Dlaczego pan Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem w Berlinie 12 – 13 listopada 1940 roku, podczas którego zaproponowano Sowietom wejście do Paktu Antykominternowskiego? Co odpowiedział Mołotow? 'Udział Rosji w pakcie trzech mocarstw jest całkiem do przyjęcia' - taka była odpowiedź sowieckiego ministra spraw zagranicznych, udzielona 25 listopada".

"Oczywiście można zadać kolejne pytania, np. dlaczego przez kilkadziesiąt lat nie przyznawali się do ludobójstwa Polaków w Katyniu, dlaczego nie przyznają się do ludobójstwa Polaków w latach 30. XX wieku itd. itd. To są oczywiście pytania rudymentarne i aż wstyd je zadawać wobec oczywistych faktów. Oczywistych dla historii i dla nas. A dla Rosji?" - pytał Morawiecki.

Premier zamieścił również historyczne fotografie oraz link do wywiadu przeprowadzonego przez Instytut Pileckiego z sowietologiem profesorem Markiem Kornatem na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej.

Pod koniec grudnia 2019 roku prezydent Rosji powiedział między innymi, że przyczyną II wojny światowej nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych wobec Zaolzia. Przekonywał również między innymi że we wrześniu 1939 roku "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

PAP

Autor:kris//now