TVN24 | Świat

Morawiecki dla CNN: Unia Europejska podzielona w sprawie sankcji na Rosję. "Sprawca powinien ponieść koszty wojny"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP

Wojna w Ukrainie to moment zwrotny w historii Europy, być może całego świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN, udzielonym podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Szef polskiego rządu mówił, że embargo na rosyjską ropę, które jest kwestią sporną dla pewnych krajów Unii Europejskiej, utrudnia porozumienie w sprawie następnej rundy sankcji na Rosję.

Mateusz Morawiecki, z którym rozmawiał Richard Quest, znany dziennikarz CNN specjalizujący się w tematach ekonomicznych, podkreślił, że Polska "pracuje nad jednością" krajów unijnych w kwestii embarga na ropę z Rosji. Dla państw, takich jak Węgry, Austria, Słowacja i Czechy, które nie mają dostępu do morza, wprowadzenie takich restrykcji jest wyzwaniem - dodał premier.

- Umiem sobie wyobrazić, że 27 państw zawrze kompromis, aby embargo na ropę zostało nałożone szybciej, i że pewne wąskie gardła zostaną wyeliminowane z pomocą europejskiego budżetu - powiedział.

"Sprawca powinien ponieść koszty wojny"

Pytany o następny etap unijnych sankcji, Morawiecki powiedział, że to, co najbardziej zabolałoby Moskwę to konfiskata rosyjskich aktywów. - Następny etap - najbardziej krytyczny - to konfiskata pieniędzy oligarchów, konfiskata pieniędzy Federacji Rosyjskiej, ponieważ to jest prawdziwy ból, który Rosja poczuje, a sprawca powinien ponieść koszty wojny - oznajmił premier.

- Wszystkie sankcje są ważne, ale jeśli naprawdę chcemy, aby sankcje były bolesne dla agresora, dla zbrodniarzy wojennych, to powinniśmy zajęć aktywa Federacji Rosyjskiej - dodał.

"Moment zwrotny w historii"

Morawiecki nazwał wojnę w Ukrainie "momentem zwrotnym w historii Europy, być może całego świata".

Wezwał do udzielania Ukrainie finansowej, wojskowej i humanitarnej pomocy, aby ta "kolonialna, imperialna, nacjonalistyczna potęga zwana Rosją nie odniosła sukcesu, ponieważ jeśli go odniesie, to będzie to oczywisty znak dla innych potencjalnych agresorów, że mogą zrobić to samo".

Premier zgodził się z Questem, że przedłużanie się walk w Ukrainie niesie ryzyko, że nastąpi "zmęczenie wojną" i inflacją, jaką ona przyniosła.

Szczyt w Davos

Szef polskiego rządu w poniedziałek i wtorek uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, gdzie w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). W rozmowach dotyczących najważniejszych światowych problemów, m.in. wojny w Ukrainie, pandemii COVOD-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych ma wziąć udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 2022 Cable News Network All Right Reserved

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości