TVN24 | Świat

Były prezydent Mołdawii Igor Dodon usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Igor Dodon przebywa w areszcie domowym z powodu podejrzeń o korupcję
Reuters ArchiveIgor Dodon przebywa w areszcie domowym z powodu podejrzeń o korupcję

Igor Dodon został oskarżony o to, że zezwolił na niezgodne z prawem podpisanie umowy na zakup energii - poinformował mołdawski portal Newsmarker. Zdaniem prokuratury były prezydent Mołdawii naraził budżet państwa na wielomilionowe straty.

Prokuratura generalna Mołdawii w poniedziałek przedstawiła zarzuty byłemu prezydentowi Igorowi Dodonowi. Jest on oskarżany o to, że zezwolił na niezgodne z prawem podpisanie umowy na zakup energii, co miało narazić budżet państwa na wielomilionowe straty.

Sprawa dotyczy działalności Dodona z lat 2008-2009, kiedy piastował on stanowisko ministra gospodarki i handlu. Miał wówczas niezgodnie z prawem, za pośrednictwem przedsiębiorstwa Energocom, kupować energię elektryczną na potrzeby państwa po niekorzystnej cenie.

Igor Dodon przebywa w areszcie domowym z powodu podejrzeń o korupcjęReuters Archive

Prokuratura: Dodon przyniósł stratę państwu

"Jest oskarżony o to, że zajmując stanowisko ministra, podpisał zarządzenie, na podstawie którego w maju 2008 roku dyrektor generalny Energocomu zawarł kontrakt z węgierską firmą na zakup energii elektrycznej po zawyżonej cenie, czym przyniósł stratę państwu w wysokości 11,9 mln dolarów" - napisano w powiadomieniu.

Dodon został przesłuchany, lecz nie przyznał się do winy. Od 26 maja przebywa w areszcie domowym z powodu podejrzeń o korupcję, bezprawne wzbogacenie się, zdradę stanu i finansowanie partii politycznej przez organizację przestępczą. Dodon był prezydentem Mołdawii w latach 2016-2020.

Igor DodonShutterstock
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości