Świat

"Rozpocząć konflikt jest łatwo, zakończenie go może być niemożliwe"

Świat


Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ostrzegł Zachód przed "rozpoczęciem konfliktu", podkreślając, że Iran nie dąży do konfrontacji. Nawiązał w ten sposób do pomysłu utworzenia europejskiej misji morskiej, chroniącej statki handlowe w Cieśninie Ormuz.

Zarif podczas wizyty w Nikaragui podkreślił, że Iran nie szuka konfliktu, a piątkowe działania przeciwko brytyjskiemu tankowcowi Stena Impero w cieśninie Ormuz podjął w celu wdrożenia prawa międzynarodowego, a nie w odwecie za przechwycenie irańskiego tankowca Grace 1 dwa tygodnie wcześniej u wybrzeży Gibraltaru.

- Rozpocząć konflikt jest łatwo, zakończenie go może być niemożliwe - powiedział reporterom.

- Ważne jest to, aby wszyscy zdali sobie sprawę i aby Boris Johnson zrozumiał, że Iran nie dąży do konfrontacji - podkreślił Zarif, zwracając się do prawdopodobnie przyszłego premiera Wielkiej Brytanii. - Iran chce mieć normalne stosunki, oparte na wzajemnym szacunku - dodał.

Szef irańskiego MSZ wyjaśniał, że pływający pod brytyjską banderą statek nie przestrzegał przepisów.

- Nie odpowiadał na ostrzeżenia i przeszedł przez niewłaściwy kanał, zagrażając bezpieczeństwu żeglugi i nawigacji w Cieśninie Ormuz, za co jesteśmy odpowiedzialni - powiedział Zarif, nazywając wydarzenia sprzed dwóch tygodni u wybrzeży Gibraltaru "piractwem" i "naruszeniem prawa międzynarodowego" przez władze brytyjskie.

Hunt ostrzega

Utworzenia europejskiej misji morskiej, chroniącej statki handlowe w Cieśninie Ormuz, chce brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt.

W poniedziałek oświadczył on, że nowa służba skupiłaby się na ochronie swobody nawigacji w rejonie, przez który transportowane jest 20 procent światowej ropy i 25 procent skroplonego gazu ziemnego.

- Jeśli Iran pozostanie na tej niebezpiecznej ścieżce, to musi zaakceptować, że ceną za to będzie większa obecność zachodniego wojska na wodach wzdłuż jego wybrzeża - mówił Hunt.

Przejęcie Steny Impero

Zarówno tankowiec Stena Impero, jak i jego 23-osobowa załoga przebywają w irańskim porcie w Bandar Abbas. Władze Iranu zapowiadały, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa. W poniedziałek irańskie media państwowe udostępniły zdjęcia z pokładu,na których widać marynarzy tankowca. Przejęcie tankowca jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Syrię.

W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

Przejęcie brytyjskiego tankowcaPAP/Reuters

Autor: akw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: