Poborowi wsiadają do autokaru, słychać płacz dziecka. "Ojca odbiera Władimir Putin i jego poplecznicy"

Autor:
asty//now
Źródło:
BBC, Twitter, Telegram
W rosyjskim internecie po ogłoszeniu mobilizacji popularność zyskują hasła "jak złamać rękę" i "jak wyjechać z Rosji"
W rosyjskim internecie po ogłoszeniu mobilizacji popularność zyskują hasła "jak złamać rękę" i "jak wyjechać z Rosji"
W rosyjskim internecie po ogłoszeniu mobilizacji popularność zyskują hasła "jak złamać rękę" i "jak wyjechać z Rosji"

Współpracownicy rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i deputowany rady miejskiej Nowosybirska Siergiej Bojko zamieścili w internecie nagranie, na którym widać mężczyzn - zmobilizowanych rosyjskich poborowych - wsiadających do autokaru pod okiem policjantów. W tle słychać płaczące dziecko. "Ojca nie odbiera dziecku los, przymusowa obrona ojczyzny, straszliwy Zachód i Ameryka, ojca odbiera Władimir Putin i jego poplecznicy" - skomentowali współpracownicy Nawalnego.

Niezależny deputowany rady miejskiej Nowosybirska Siergiej Bojko zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym słychać płacz dziecka podczas pożegnania z ojcem, który - jak wynika z opisu i kontekstu opublikowanego nagrania - został zmobilizowany do rosyjskiej armii. Wideo pokazuje grupę mężczyzn wsiadających do czerwonego autokaru. Sytuacji przyglądają się między innymi widoczni na nagraniu dwaj rosyjscy policjanci.

Siergiej Bojko skomentował opublikowany przez siebie na Twitterze materiał. Odniósł się przede wszystkim do płaczu dziecka słyszanego w tle na nagraniu. "W rzeczywistości będzie płakać za miesiąc, kiedy ojciec dziecka zostanie pochowany. Nasze sieroty będą płakać w chórze wraz z tysiącami sierot ukraińskich" - napisał Bojko.

"Dzięki wielkiemu Putinowi za nasze szczęśliwe dzieciństwo!" - dodał deputowany Nowosibirska.

"Ojca nie odbiera dziecku los, przymusowa obrona ojczyzny, straszliwy Zachód i Ameryka, ojca odbiera Władimir Putin i jego poplecznicy" - skomentowali na kanale Telegram współpracownicy Aleksieja Nawalnego.

Putin ogłosił częściową mobilizację

Na wideo widać również innych mężczyzn oczekujących na wejście do autobusu, którym mają odjechać, by zaciągnąć się do armii i walczyć w wojnie w Ukrainie. Dziennikarz BBC Will Vernon - po rozmowach z mieszkańcami Starego Oskołu w obwodzie biełgorodzkim, w tym z kobietą, która była na miejscu - potwierdził prawdziwość nagrania.

W środę prezydent Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację. Zaciąg ma objąć rezerwistów i ludzi, którzy przeszli przeszkolenie w armii. Minister obrony Siergiej Szojgu oznajmił, że mobilizacja ma objąć 300 tysięcy osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: BBC, Twitter, Telegram

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości