Mniej pieniędzy na tarczę antyrakietową

 
Elementy tarczy mają - według planów USA - powstać w Polsce i CzechachFakty TVN

Elementy tarczy antyrakietowej w Polsce mogą w ogóle nie powstać. Izba Reprezentantów USA zmniejszyła o połowę środki na rozmieszczenie ich w Polsce i Czechach.

Uchwalony większością 395 do 13 głosów przyszłoroczny budżet Pentagonu opiewa na 459,6 mld dolarów - 3,5 mld mniej, niż postulował prezydent George Bush. Jego administracja skrytykowała szereg wprowadzonych przez Izbę poprawek, ale nie groziła w tym kontekście prezydenckim wetem.

Z funduszy na tarczę antyrakietową Izba Reprezentantów skreśliła 139 mln dolarów, co - zdaniem doradców Białego Domu - uniemożliwia obecnie zbudowanie w Polsce wyrzutni pocisków przechwytujących.

Spokojnie decyzję zdominowanej przez demokratów Izby Reprezentantów przyjął główny negocjator ds. tarczy wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. - To gry polityczne, które są efektem rozpoczętej już kampanii prezydenckiej. Tarcza ma poparcie wszystkich sił politycznych - mówi.

Zza oceanu płyną także i dobre wiadomości. Agencja Obrony Rakietowej USA nie wyklucza rozmieszczenia w Europie dodatkowych systemów antyrakietowych, chroniących przed atakiem rakietami krótkiego i średniego zasięgu, m.in. nowoczesnego THAAD. Przekazanie takiego systemu Polsce jest jednym z warunków stawianych przez nasze władze.

Zdaniem wielu ekspertów nowoczesne systemy przeciwrakietowe są konieczne do zabezpieczenia przed ewentualnym atakiem ze strony Rosji - wskazuje "Rz".

Izba Reprezentantów USA uchwaliła budżet wojskowy na rozpoczynający się 1 października rok finansowy 2008, przy czym przewidziane w nim wydatki na tarczę antyrakietową będą mniejsze, niż domagał się tego Biały Dom.


Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN