Młodzieżowy rząd na czele UE

Aktualizacja:

Choć Dania formalnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia, to oficjalne uroczyste otwarcie zaplanowano dopiero na dziś. "Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna" - to hasło, które przez najbliższe pół roku zamierza realizować w Europie duński rząd. Co warto podkreślić, najmłodszy rząd w UE. Średnia wieku ministrów w gabinecie Helle Thorning-Schmidt wynosi nieco ponad 40 lat.

 
Ida Auken, minister środowiska (Soren Malmose, CC BY-SA) 

W uroczystości oficjalnego rozpoczęcia przewodnictwa Danii wezmą udział m.in. premier Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Do Kopenhagi przyjedzie także Dimitris Christofias, prezydent Cypru, który przejmie za pół roku przewodnictwo w UE od Duńczyków.

Przed uroczystością przejęcia prezydencji Tusk spotka się z szefową duńskiego rządu. Mają rozmawiać m.in. o priorytetach duńskiej prezydencji, o trwających pracach nad umową międzyrządową krajów UE w sprawie zwiększenia dyscypliny fiskalnej i wzmocnienia zarządzania gospodarczego.

Rząd młody i lewicowy

Danią rządzi obecnie mniejszościowy rząd koalicji trzech lewicowych partii, wspierany przez Czerwono-Zielony Sojusz. Ekipa premier Helle Thorning-Schmidt wyróżnia się, oprócz zdecydowanie lewicowych poglądów, młodym wiekiem.

Do najmłodszych ministrów należą Ida Auken, minister środowiska (33 lata) i Thor Moeger Pedersen, minister ds. podatków - zaledwie 26 lat.

"Będzie wiele wyzwań"

Już we wtorek o priorytetach duńskiej prezydencji i współpracy Polski i Danii rozmawiali w Warszawie minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz i jego duński odpowiednik Nicolai Wammen.

Dowgielewicz na wspólnej z Wammenem konferencji prasowej, życzył Danii sukcesów w trakcie prezydencji. - To będzie trudny okres dla Unii Europejskiej, będzie wiele wyzwań, Polska będzie trzymała kciuki za duńską prezydencję - podkreślił.

Wyrażam wielkie słowa gratulacji dla Polski, która spisała się znakomicie. Naszym zadaniem jest kontynuować polskie dzieło Nicolai Wammen

Priorytety Królestwa Danii

Duńskie priorytety w skrócie sprowadzają się do hasła: "Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna".

W ramach "odpowiedzialnej Europy", nacisk ma być położony m.in. na doprowadzenie do ekonomicznej stabilizacji w UE - poprzez osiągnięcie stabilizacji budżetowej w poszczególnych państwach członkowskich, wspieranie prac nad paktem na rzecz stabilności strefy euro i na kontynuację negocjacji w sprawie przyszłego wieloletniego budżetu UE.

"Dynamiczna Europa", to m.in. doprowadzenie do wzrostu gospodarczego na unijnym rynku wewnętrznym, powołanie Europejskiego Sądu Patentowego, dążenie do utworzenia jednolitego rynku wewnętrznego usług cyfrowych oraz zawarcie umów handlowych między UE a Japonią, Kanadą, Indiami i Tunezją.

W ramach "zielonej Europy", Dania chce stawiać na tworzenie miejsc pracy przyjaznych środowisku naturalnemu, działać na rzecz zrównoważonego wzrostu w unijnej polityce rolnej, transportowej, spójności i rynku wewnętrznego. Duńska prezydencja planuje również przyjąć nową dyrektywę dotyczącą efektywności energetycznej oraz przyjąć unijną strategię na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

"Bezpieczna Europa", to m.in. podniesienie bezpieczeństwa obywateli UE - poprzez ograniczenie przestępczości transgranicznej, przyspieszenie prac nad ustanowieniem europejskiego systemu azylowego, który stworzy odpowiednie warunki przyjmowania uchodźców w całej UE, zacieśnienie współpracy w ramach strefy Schengen, a także kontynuacja negocjacji w sprawie rozszerzenia UE.

Źródło: PAP, tvn24.pl