Świat

Młodzi Żydzi nie potrafili się zachować

Świat

TVN24Zdaniem izraelskiego portalu młodzi Żydzi nie potrafili się zachować

Izraelski portal internetowy "Ynetnews" pisze krytycznie o niestosownym zachowaniu młodych Izraelczyków podczas niedawnych obchodów 65. rocznicy powstania w warszawskim getcie - krytykuje chichoty, zabawy w berka i palenie papierosów.

Dziennikarz "Ynetnews" ostro skrytykował swoich rodaków ("Ynetnews") Ynetnews

Autor publikacji Attila Somfalwi wskazuje na te niewłaściwe zachowania i komentuje, że w Izraelu zapomniano o wpojeniu młodym ludziom zasad moralnych.

Podczas gdy setki uczestników obchodów rocznicowych, w obecności prezydentów Polski i Izraela, w wielkim skupieniu słuchały przemówień, młodzież izraelska zorganizowała sobie coś w rodzaju równoległego "festynu" - ubolewa Somfalwi.

Zwraca uwagę, że nauczyciele obojętnie przypatrywali się tym ekscesom bądź nawet próbowali tłumaczyć zachowanie uczniów. - Nie wspomnę o postawie uczniów podczas polskiego hymnu (...) bo mi po prostu wstyd - napisał Somfalwi na portalu "Ynetnews".

Warszawskie uroczystości

19 kwietnia odbywały się w Warszawie uroczystości rocznicowe upamiętniające wybuch powstania w getcie. Zryw z 1943 roku był próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta przez Niemców.

W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Użyto pojazdów opancerzonych, artylerii, a także lotnictwa.

Podczas powstania zginęli prawie wszyscy Żydzi, którzy chwycili za broń.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24