TVN24 | Świat

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła zabójstwo cywilów w Mjanmie

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych potępiła zabójstwo ponad 30 cywilów w stanie Kaja na wschodzie Mjanmy (d. Birmy). Wśród ofiar zbrodni, o którą obwinia się rządzącą krajem juntę, jest czwórka dzieci i dwóch pracowników organizacji pozarządowej Save the Children.

W oświadczeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreślono potrzebę pociągnięcia do odpowiedzialności jej sprawców i wezwano do natychmiastowego przerwania przemocy w kraju, pogrążonym w chaosie od lutowego zamachu stanu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wśród ofiar masakry, o którą obwinia się rządzącą Mjanmą armię, jest co najmniej 35 osób, w tym czwórka dzieci i dwóch pracowników organizacji pozarządowej Save the Children.

Wszyscy zginęli na drodze w pobliżu miasteczka Hpruso, niedaleko granicy z Tajlandią. "Wojskowi zmusili ludzi do opuszczenia samochodów, niektórych aresztowali, wielu zabili i spalili ciała" – napisała Save the Children w opublikowanym we wtorek oświadczeniu. Jej szefowa Inger Ashing podkreśliła, że nie jest to odosobniony przypadek, a obywatele Mjanmy są celem eskalującej przemocy ze strony wojska.

Birmańska armia (Tatmadaw) poinformowała, że 24 grudnia w okolicy, w której doszło do zbrodni, jej żołnierze zostali zaatakowani. Wcześniej wojskowi mieli próbować dokonać zatrzymania poruszających się "w podejrzany sposób" samochodów. Z kolei kontrolowane przez armię państwowe media doniosły, że żołnierze zastrzelili w pobliskiej wsi "uzbrojonych terrorystów".

O odkryciu ponad 30 spalonych ciał cywilów, w tym kobiet i dzieci, poinformowali w sobotę walczący z wojskiem rebelianci z Narodowych Sił Obronnych Karenni (KNDF) – jednej ze zbrojnych grup sprzeciwiających się rządom generałów. Rebelianci zajęli się też pochówkiem ciał.

We wtorek atak potępił sekretarz stanu USA Antony Blinken. "Obieranie za cel niewinnych ludzi i działaczy humanitarnych jest nie do zaakceptowania, a powszechne okrucieństwa, których wojsko dopuszcza się wobec Birmańczyków, podkreśla tylko, jak pilne jest pociągnięcie je do odpowiedzialności" - napisał w oświadczeniu, wzywając do międzynarodowego embarga na sprzedaż birmańskim wojskowym broni i technologii o zastosowaniu militarnym.

Obalenie demokratycznego rządu

1 lutego birmańskie wojsko obaliło demokratycznie wybrany rząd, zarzucając jego liderom fałszerstwa wyborcze, i przejęło władzę w kraju. Jej głównodowodzący, generał Min Aung Hlaing, ogłosił się pełniącym obowiązki premiera i ustanowił dwuletni stan wyjątkowy.

Według organizacji pozarządowej Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) podczas starć z demonstrantami, którzy brali udział w ulicznych protestach przeciwko nowym wojskowym władzom, armia zabiła dotąd co najmniej 1365 osób. Jednocześnie na obrzeżach kraju trwają krwawe walki z etnicznymi partyzantkami.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości