Saryusz-Wolski: chciałbym, by Mistrale zostały przekazane Ukrainie

Świat

Francuskie Mistrale na razie nie dla RosjanTVN24 BiS
wideo 2/35

Nawet gdyby Francuzi dostarczyli Mistrale Rosji, to formalnie byliby w porządku, bo unijne embargo nie obejmuje kontraktów wstecznych - oświadczył w programie "Świat" w TVN24 BiŚ Jacek Saryusz-Wolski, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Stwierdził, że on sam, gdyby to od niego zależało, przekazałby okręty Ukrainie.

Gość programu "Świat" był pytany o sprawę rosyjsko-francuskiego kontraktu na dostawę okrętów typu Mistral. Francja w ubiegłym tygodniu do odwołania wstrzymała ich przekazanie Moskwie. Saryusz-Wolski przekonywał, że w tej sprawie UE nie miała zbyt wiele do powiedzenia.

- Unia w tej materii mogła nałożyć embargo i je nałożyła, natomiast ono nie dotyczy kontraktów wstecznych - oświadczył Saryusz-Wolski. Dodał, że gdyby Francja dostarczyła okręty Rosjanom, to pod względem formalnym byłaby w porządku. Co innego pod względem politycznym. Saryusz-Wolski oświadczył, że taki krok byłby "przejawem braku solidarności" wewnątrz Unii Europejskiej.

Mistrale dla Ukrainy

Wiceprzewodniczący EPL stwierdził także, że jego zdaniem Mistrale nigdy nie trafią do Rosji. I zaproponował: - Ja na przykład wyobrażałbym sobie, chociaż wiem, że to jest nierealne, żeby one zostały dostarczone, ale Ukrainie.

- Ukrainie bardzo by się przydały, by bronić wybrzeża Morza Czarnego, na które ma apetyt Rosja - przekonywał.

Jako rozwiązanie pośrednie zaproponował, by to Unia Europejska lub NATO kupiły okręty od Francji, kierując je do służby w ramach - jak stwierdził Saryusz-Wolski - wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Rosyjsko-francuski kontrakt

Umowę o wartości 1,2 mld euro na dostawę do Rosji dwóch Mistrali Francja podpisała w 2011 roku. We wrześniu Hollande połączył przekazanie wybudowanego już pierwszego okrętu o nazwie "Władywostok" z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. Pierwotnie okręt miał być dostarczony w październiku. Pod koniec października Moskwa ogłosiła, że otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszej jednostki. Francja zdementowała te doniesienia; zdymisjonowano odpowiedzialnego za dostawę okrętów Yves'a Destefanisa, który przesłał Rosjanom zaproszenie.

Autor: pk//rzw / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Marine Nationale

Tagi:
Raporty: