Świat

Misja wahadłowca skrócona

Świat

REUTERS, APTNHuragan zagraża powrotowi promu Endeavour na Ziemię

Misja promu kosmicznego Endeavour została skrócona. Szalejący na Atlantykiem huragan Dean może doprowadzić do ewakuacji centrum kontroli lotów kosmicznych w Houston.

Agencja kosmiczna NASA postanowiła przyspieszyć lądowanie promu Endeavour o jeden dzień, obawiając się, że huragan Dean może zakłócić manewr lądowania. Wahadłowiec ma odcumować od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w niedzielę, a lądowanie przewidziane jest na wtorek.

NASA obawia się, że huragan może zboczyć w kierunku Houston w Teksasie, gdzie znajduje się Centrum Dowodzenia Misją, co zmusiłoby do pospiesznej ewakuacji kontrolerów na Przylądek Canaveral. Tamtejsze Centrum Dowodzenia nie jest jednak tak dobre i duże jak w Houston, co mogłoby odbić się na powodzeniu misji.

Astronauci z załogi wahadłowca pospiesznie zakończyli skrócony program prac w otwartej przestrzeni kosmicznej. Podczas pracy przy obsłudze urządzeń stacji ISS, dwaj astronauci, Dave Williams i Clay Anderson, mogli obserwować z orbity potężny huragan Dean znajdujący się 300 km poniżej. Kompleks ISS-Endeavour przelatywał bowiem właśnie nad Karaibami.

Na zdjęciach satelitarnych Dean przedstawia się jako ogromny wir, z dobrze widocznym okiem. Prędkość wiatru osiąga nawet 240 km na godzinę. - To imponujące - zauważył Dave Williams. - Bardzo, ale tylko kiedy nie chodzi o ciebie - odpowiedział Clay Anderson, przerywając pracę, by popatrzeć na Deana. Astronauci prowadzili w przestrzeni kosmicznej prace przygotowujące Międzynarodową Stację Kosmiczną (ang. ISS) do rozbudowy.

Załogi stacji ISS i wahadłowca pożegnały się i zamknięto śluzy powietrzne między obu statkami kosmicznymi.

Misja wahadłowca Endeavour rozpoczęła się 8 sierpnia, a 10 sierpnia prom zacumował do ISS, na którą dostarczył kolejne elementy konstrukcyjne. Dzięki nowemu systemowi zasilania promu ze stacji kosmicznej, misja może potrwać aż 14 dni, o ile nie zostanie skrócona.


Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: REUTERS, APTN