Świat

"Szczere dążenie Białorusi, by wzmocnić OBWE"

Świat

president.gov.byPrezydent Aleksandr Łukaszenka wręcza Jelenie Kupczynej Order Honoru. Zdjęcie z 5 maja 2016 roku

Była wiceminister spraw zagranicznych, przedstawicielka Białorusi przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Elena Kupczyna jest kandydatką Mińska na stanowisko sekretarza generalnego tej organizacji – poinformował rzecznik białoruskiego MSZ.

- Podjęliśmy decyzję o zgłoszeniu na to stanowisko kandydatury ambasador Eleny Kupczyny, stałej przedstawiciel Białorusi przy OBWE – poinformował w oficjalnym komunikacie rzecznik białoruskiego resortu spraw zagranicznych Dźmitry Mironczyk.

Poprawa dialogu

- Decyzja ta jest podyktowana szczerym dążeniem Białorusi, by wzmocnić OBWE w interesach wszystkich państw członkowskich. W sytuacji ostrych konfliktów regionalnych, nasilenia się rozbieżności pomiędzy światowymi graczami, rola OBWE znowu jest niezmiernie ważna – oświadczył Mironczyk.

Rzecznik MSZ dodał, że Jelena Kupczyna, która długo pełniła funkcję wiceministra spraw zagranicznych, brała bezpośredni udział w realizacji polityki zagranicznej, zorientowanej na "wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności w Europie, poprawę dialogu między Wschodem i Zachodem, uregulowania najostrzejszych sytuacji kryzysowych w regionie".

Kupczyna pracuje w białoruskim MSZ od 1992 roku, była między innymi ambasadorem na Węgrzech i Słowacji. W latach 2012-2016 pełniła funkcję wiceministra spraw zagranicznych.

Wieloletnie doświadczenie

Obecnie Kupczyna jest ambasadorem w Austrii i Chorwacji, a także stałym przedstawicielem Białorusi przy OBWE.

- Uważamy, że jej wiedza, wieloletnie doświadczenie dyplomatyczne i szerokie kontakty międzynarodowe będą przydatne dla zwiększenia efektywności OBWE i rozwiązania stojących przed Organizacją nieprostych zadań, w tym najtrudniejszej – przezwyciężenia kryzysu zaufania między państwami członkowskimi – oświadczył przedstawiciel MSZ.

Mandat dotychczasowego sekretarza generalnego OBWE Lamberto Zanniera, który sprawował stanowisko przez dwie trzyletnie kadencje, upływa 30 czerwca 2017 roku.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by