TVN24 | Świat

Rządy Wielkiej Brytanii i Ukrainy "nie pragną strategicznie otoczyć czy osłabić Federacji Rosyjskiej"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP, mil.gov.ua

Ministrowie obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i Wielkiej Brytanii Ben Wallace we wspólnym oświadczeniu podkreślili, że rządy obydwu państw "nie pragną w jakikolwiek sposób strategicznie otoczyć czy osłabić Federacji Rosyjskiej". Podkreślili także, że są zaniepokojeni z powodu gromadzenia wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Ukraina i Wielka Brytania to strategiczni partnerzy w sferze bezpieczeństwa i obrony" - podano w opublikowanym w środę oświadczeniu po wtorkowym spotkaniu ministrów w Kijowie. Dokument przypomina, że w ubiegłym tygodniu w Londynie podpisano międzyrządową umowę, która jest dalszym etapem realizacji wspólnych projektów poświęconych wzmocnieniu marynarki wojennej Ukrainy.

"Nasze rządy nie chcą być nieprzyjacielskie, nie pragną także w jakikolwiek sposób strategicznie otoczyć czy osłabić Federacji Rosyjskiej. Jesteśmy zaniepokojeni gromadzeniem wojsk i aktywnością Rosji wzdłuż granic Ukrainy" - przekazano w oświadczeniu.

Dodano, że Londyn stoi "ramię w ramię z narodem ukraińskim i będzie utrzymywać swoje niezachwiane oddanie na rzecz jego wsparcia".

Rozmowy w sprawie sprzedaży broni

Wcześniej dziennik "The Times" podał, że brytyjski rząd prowadzi rozmowy z Ukrainą w sprawie sprzedania jej broni, co byłoby pierwszą taką transakcją między tymi państwami. Według gazety chodzi przede wszystkim o pociski rakietowe Brimstone. Z kolei w niedzielę "Daily Mirror" ujawnił, że grupa zadaniowa brytyjskich sił zbrojnych, licząca do 600 żołnierzy, jest w gotowości do rozmieszczenia na Ukrainie w związku z obawami, że rosyjskie wojska gromadzące się w pobliżu granicy planują inwazję na ten kraj.

Autor:tas

Źródło: PAP, mil.gov.ua