Seul: Pjongjang rozwija ośrodki badań nad bronią rakietową

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Korea Północna "rozszerzała ośrodki badań i rozwoju rakiet" - oświadczyło ministerstwo obrony w Seulu. Resort nie wykrył jednak "oznak działalności ośrodka testów nuklearnych w Punggje-ri". Wstrzymana jest także praca reaktora do produkcji plutonu w Jongbjon.

Takie ustalenia znalazły się w sprawozdaniu przedstawionym przez resort na briefingu parlamentarnej komisji do spraw obrony w Seulu – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W ośrodku jądrowym w Punggje-ri "nie odnotowano szczególnych ruchów" od 24 maja 2018 roku, gdy został on zamknięty. Natomiast praca 5-megawatowego reaktora nuklearnego w Jongbjon, z którego Korea Północna czerpała większość swojego plutonu klasy wojskowej, jest "od dawna wstrzymana" – oceniło ministerstwo obrony Korei Południowej.

W sprawozdaniu zaznaczono jednak, że Korea Północna "rozszerzała ośrodki badań i rozwoju rakiet". Od 2019 roku reżim zaprezentował nowe rodzaje pocisków balistycznych, w tym wystrzeliwanych z okrętów podwodnych – podkreślił resort obrony w Seulu.

Korea Południowa bacznie obserwuje ruchy wojsk Korei Północnej i utrzymuje stan gotowości – zapewniło ministerstwo, zapowiadając podjęcie stanowczych środków w przypadku ewentualnych prowokacji ze strony Pjongjangu.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zapowiedział w styczniu, podczas zjazdu rządzącej partii, dalsze zbrojenia jądrowe i rozwój zdolności bojowych armii. - Musimy dalej wzmacniać odstraszanie nuklearne, a jednocześnie kontynuować starania na rzecz budowy najpotężniejszej siły militarnej – oświadczył, cytowany przez oficjalną agencję prasową KCNA.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: