TVN24 | Świat

Minister zdrowia w Brukseli: solidaryzm europejski nie powinien być tylko hasłem deklaratywnym

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kg
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Niedzielski w Brukseli o pacjentach z Ukrainy
Niedzielski w Brukseli o pacjentach z UkrainyEBS
wideo 2/6
EBSNiedzielski w Brukseli o pacjentach z Ukrainy

Minister zdrowia Adam Niedzielski przebywa w Brukseli na obradach Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów oraz posiedzeniu ministrów zdrowia państw Unii Europejskiej. Przekazał, że Polska zainicjowała wspólne oświadczenie 11 krajów w sprawie utworzenia odrębnego funduszu finansowania opieki medycznej dla uchodźców. - Udało się przekonać kilka dodatkowych krajów do tego, żeby również poparły tę inicjatywę - powiedział dziennikarzom, zapowiadając, że oczekiwana jest teraz odpowiedź Komisji Europejskiej.

Adam Niedzielski wziął udział w posiedzeniu Rady do spraw Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w Brukseli. Resort zdrowia na Twitterze podał, że przed posiedzeniem omawiał z unijną komisarz ds. zdrowia Stellą Kyriakides propozycje Polski dotyczące uruchomienia specjalnego mechanizmu finansowania opieki zdrowotnej nad pacjentami z Ukrainy.

W wystąpieniu na posiedzeniu EPSCO minister zdrowia przekonywał, że "konieczne jest utworzenie odrębnego funduszu na poziomie Unii Europejskiej w celu zagwarantowania bezpośredniego finansowania opieki medycznej i leczenia osób przybywających z Ukrainy".

Na swoim Twittrze przekazał, że Polska zainicjowała wspólne oświadczenie 11 krajów w tej sprawie: Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii.

"Wzywamy również komisję do pilnego wypracowania innych mechanizmów UE do finansowania działań w aspekcie ochrony zdrowia uchodźców, w tym uruchomienia pakietu CARE II" - napisał minister. Podziękował przy tym krajom, które wspierały Polskę w relokacji i leczeniu ukraińskich pacjentów.

"Dziękuję Włochom, Irlandii, Norwegii, Austrii i Szwecji, które niedawno przyjęły ukraińskich pacjentów z Polski. Musimy być przygotowani na to, że potrzeby będą coraz większe, ponieważ coraz więcej ludzi będzie zmuszonych do opuszczenia Ukrainy - przyznał Niedzielski.

Adam Niedzielski w BrukseliMinisterstwo Zdrowia

"Będziemy teraz czekali na reakcję Komisji Europejskiej"

We wtorek w planach ministra zdrowia jest także udział w posiedzeniu ministrów zdrowia państw Wspólnoty.

Mówiąc o wspólnym oświadczeniu, przekazał dziennikarzom, że "udało się przekonać kilka dodatkowych krajów do tego, żeby również poparły tę inicjatywę". - Oczywiście będziemy teraz czekali na reakcję Komisji Europejskiej - zapowiedział.

Podał, że miesięczny koszt sprawowania opieki zdrowotnej nad uchodźcami to setki milionów złotych. - Solidaryzm europejski nie powinien być tylko hasłem deklaratywnym, a powinien oznaczać realne finansowe wsparcie, bo Polska ponosi największe koszty, największy ciężar - zwracał uwagę. Mówił też, że pomysł utworzenia oddzielnego mechanizmu finansowania kosztów opieki medycznej uchodźców poparły Niemcy.

Minister zdrowia mówił także o uchodźcach, którzy trafiają do Polski i wymagają leczenia.

- W przypadku pacjentów, którzy trafiają do Polski z Ukrainy, którzy wymagają długoterminowego leczenia, którzy są chorzy przewlekle, staramy się znaleźć możliwości przetransferowania ich do innych krajów europejskich, tak żeby w Polsce nie przebywali długo, żeby oczywiście były dostępne łóżka dla Polaków, ale żebyśmy też mogli przyjmować kolejnych uchodźców - mówił dziennikarzom.

Dodał, że dotąd 26 takich pacjentów zostało przetransferowanych w ten sposób z Polski. - To są przede wszystkim pacjenci z chorobami nowotworowymi, którzy wymagają długoterminowego leczenia - wyjaśnił.

Niedzielski: to jest egzamin dla całej Unii Europejskiej
Niedzielski: to jest egzamin dla całej Unii EuropejskiejTVN24

Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski, czyli od 24 lutego, przybyło ponad 2,3 miliona osób.

Informacje resortu zdrowia o pomocy Ukraińcom:

Ukraińscy uchodźcy mogą zaszczepić się w Polsce przeciw COVID-19. Będą też zwolnieni z kwarantanny Minister zdrowia: system opieki zdrowotnej przygotowany na przyjęcie pacjentów z Ukrainy "Każdy uciekający przed wojną obywatel Ukrainy może liczyć w Polsce na bezpłatną pomoc medyczną"

Біженці з України. Що робити після перетину кордону? Документи, транспорт, помешкання, лікар, школа для дитини Медична та юридична допомога громадянам України Парапланеристи з Помор’я передали Україні автомобіль швидкої допомоги. Повний не тільки медичних засобів, але й ... печива. "Це - диво"

Autor:akw/kg

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Zdrowia

Pozostałe wiadomości