Minister pokroiła "tort narządów płciowych"

Świat

Aktualizacja:
youtube.comMinister pokroiła "Murzynkę"

Oburzenie i wezwania do dymisji - szwedzka minister kultury chyba nie spodziewała się, że tak skończy się jej udział w happeningu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie. Lena Adelsohn Liljeroth pokroiła tort w kształcie nagiej Murzynki, przy akompaniamencie jęków bólu dołączonej do ciasta ludzkiej głowy. Prawdziwej, bo należącej do autora tego performance.

Minister kultury pokroiła osobliwy tort w trakcie artystycznego pokazu w Moderna Museet w Sztokholmie z okazji Światowego Dnia Sztuki, który odbył się 15 kwietnia.

Założeniem tej "instalacji" miało być zwrócenie uwagi na problem obrzezania kobiet w Afryce. Z tego względu minister rozpoczęła krojenie ciasta właśnie od narządów płciowych.

Makode Aj Linde, twórca, który stworzył instalację i którego głowa była częścią ciasta, napisał o "torcie narządów płciowych" na swojej stronie na Facebooku.

Chcą odwołania

Na filmie z wydarzenia widać minister Liljeroth śmiejącą się w trakcie krojenia tortu. To właśnie wywołało oburzenie Narodowego Stowarzyszenia Afro-Szwedzkiego. Jej członkowie wzywają teraz do odwołania minister. - W naszej opinii to kpina z rasizmu w Szwecji - powiedziała Kitimbwa Sabuni, rzeczniczka prasowa organizacji. - To był rasistowski spektakl - dodała.

Jednak Adelsohn Liljeroth powiedziała, że gniew Stowarzyszenia powinien się skupiać na artyście, a nie na niej, ponieważ, jak stwierdziła, sytuacja została "błędnie zinterpretowana".

Według Sabuni, incydent jest "dziwny", ale "nie nieoczekiwany". - Szwecja myśli o sobie jako o miejscu, gdzie rasizm nie jest problemem - powiedziała. - To właśnie powoduje przykrycie problemu, a nie dyskusję nad nim. A to prowadzi do przypadków takich jak ten - podsumowała Sabuni.

Źródło: thelocal.se

Źródło zdjęcia głównego: youtube.com