Świat

Minister odszedł przez fabrykę broni

Świat


Szwedzki minister obrony Sten Tolgfors, który ściągnął na siebie ostrą krytykę, gdy do mediów przeciekły doniesienia o szwedzkim zaangażowaniu w plany budowy fabryki broni w Arabii Saudyjskiej, podał się do dymisji.

Minister sam podał się do dymisji - powiedziała rzeczniczka premiera Fredrika Reinfeldta. Odmówiła rozmowy na temat przyczyn.

Tolgfors został skrytykowany, gdy szwedzkie radio publiczne, powołując się na ujawnione dokumenty, powiadomiło, że szwedzkie agencje wojskowe prowadzą rozmowy na temat pomocy dla Arabii Saudyjskiej w budowie zakładów remontu i modernizacji broni.

Szwecja, jak pisze agencja Associated Press, nie ma zakazu eksportu broni do Arabii Saudyjskiej, lecz doniesienia sugerowały, że umowę zawarto w taki sposób, by uniknąć publicznej dyskusji na ten temat.

Rząd kontra pacyfiści

Minister Tolgfors bronił tych planów, mówiąc, że są zgodne z porozumieniem o współpracy wojskowej podpisanym w roku 2005 i odnowionym w roku 2010. Opozycyjna Partia Lewicy zarzuciła jednak centroprawicowemu rządowi próbę zatajenia zaangażowania w saudyjskie plany.

Pacyfistyczni aktywiści, którzy są przeciwni szwedzkiemu eksportowi militarnemu, utrzymują, że szczególnie niewłaściwe dla kraju jest zawieranie porozumień z niedemokratycznymi reżimami.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości