Świat

Minister obrony przywiózł "specjalne przesłanie" od Putina

Świat


Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przybył w niedzielę z niespodziewaną wizytą do Teheranu izostał przyjęty przez prezydenta Hasana Rowhaniego - poinformowały irańskie media. Rozmowy miały dotyczyć Syrii i zacieśnienia współpracy militarnej.

Według oficjalnej irańskiej agencji prasowej Irna, powołującej się na urząd prezydenta Iranu, Szojgu przywiózł ze sobą "specjalne przesłanie" dla Rowhaniego od prezydenta Rosji Władimira Putina. Miało ono dotyczyć "sytuacji w regionie i procesu negocjacji mających na celu doprowadzenie do porozumienia rozejmowego w Syrii".

Szacunek dla Syrii

Rowhani oświadczył, że "uregulowanie kryzysu w Syrii może być osiągnięte jedynie na drodze negocjacji politycznych z poszanowaniem prawa narodu syryjskiego, który powinien mieć ostateczny głos w określeniu przyszłości kraju".

Rosyjski minister obrony spotkał się także swym irańskim odpowiednikiem, gen. Husejnem Dehkanem, który zaledwie pięć dni temu przebywał z wizytą w Moskwie. Szojgu oświadczył wówczas, że Iran i Rosja zamierzają "wzmocnić" współpracę militarną. Według mediów irańskich i rosyjskich, że Rosja ma dostarczyć Iranowi systemy antyrakietowe S-300. Teheran chce również zakupić rosyjskie myśliwce Su-30.

Zarówno Iran jak i Rosja wspierają finansowo i militarne reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, zwalczanego przez Zachód i niektóre państwa arabskie z Arabią Saudyjską na czele.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: lukl\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: