Minister finansów zemdlał, premier ma problem ze wzrokiem. Szpital w Atenach

TVN24

Aktualizacja:

Nowy premier Grecji Antonis Samaras w sobotę ma się poddać w jednym z ateńskich szpitali operacji, a nowy, choć jeszcze niezaprzysiężony, minister finansów Wasilis Rapanos już w szpitalu jest.

Rapanosa, którego zaprzysiężenie miało nastąpić w piątek wieczorem, przewieziono do szpitala z powodu mdłości, silnych bólów brzucha, pocenia się, zawrotów głowy i ogólnego osłabienia. Jego stan jest stabilny - podał w komunikacie ateński szpital Higieji.

Rapanos poddał się rano badaniom szpitalnym po trudnej nocy i wrócił do pracy, ale później ponownie go hospitalizowano - poinformowało źródło w Narodowym Banku Grecji, największym greckim prywatnym banku, którego Rapanos jest prezesem. Według tego źródła w szpitalu Rapanosowi podłączono kroplówkę. Jak podają greckie media, Rapanos zemdlał i lekarze zalecili kilkudniową obserwację w szpitalu. Rapanos miał zostać w piątek zaprzysiężony, ale - jak przekazało biuro prezydenta Grecji Karolosa Papuliasa - przysięgę złoży tylko dwóch wiceministrów.

Siatkówka premiera

Wiadomość o hospitalizacji Rapanosa przyszła w kilka godzin po komunikacie o operacji oka czekającej w sobotę nowego premiera Grecji Antonisa Samarasa. Jej celem jest naprawienie uszkodzonej siatkówki. Problem z siatkówką zdiagnozowano u szefa rządu w piątek, podczas rutynowego badania okulistycznego - poinformowało biuro premiera.

Z powodu hospitalizacji premier odwołał spotkanie frakcji parlamentarnej swej partii, Nowej Demokracji.

W środę kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła na konferencji prasowej w Berlinie, że cieszyłaby się, gdyby mogła spotkać się z Samarasem na trybunach stadionu w Gdańsku, gdzie w piątek reprezentacje Niemiec i Grecji rozegrają ćwierćfinałowy mecz piłkarskich mistrzostw Europy. - Z mojej strony bardzo bym się cieszyła, gdyby on też przyjechał do Gdańska. Czy będzie to możliwe - na to musi on odpowiedzieć - powiedziała Merkel. W środę Samaras został zaprzysiężony na premiera pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji. Jego konserwatywna Nowa Demokracja, która wygrała niedzielne wybory parlamentarne, tworzy koalicyjny rząd z socjalistyczną partią PASOK oraz umiarkowaną Demokratyczną Lewicą.

Autor: mtom / Źródło: PAP