Miniona doba "Świtu Odysei". Pentagon podał liczby

Świat

Aktualizacja:

W ciągu minionej doby siły koalicji międzynarodowej wystrzeliły w kierunki Libii 22 pociski typu Tomahawk i przeprowadziły 115 uderzeń w cele lądowe - podał we wtorek wieczorem Pentagon. Po południu świadkowie informowali o eksplozjach w Trypolisie i Tażurze.

POLSKA AKCJA HUMANITARNA APELUJE O POMOC DLA LIBIJCZYKÓW. ZOBACZ, JAK POMÓC JAK PRZEBIEGA LINIA FRONTU? - zobacz mapę

NALOTY W CZASIE OSTATNIEJ DOBY - zobacz mapę

21:13 Według Reutera francuskim dyplomatą, który pojedzie do Brengazi by utrzymywać kontakty z libijską Tymczasową Radą Narodową jest Antoine Sivan. Wcześniej szef francuskiego MSZ Alain Juppe potwierdził, że wyznaczono łącznika, ale nie wymienił go z nazwiska.

20:51 W ciągu minionej ostatnich 24 godzin siły koalicji międzynarodowej wystrzeliły w kierunki Libii 22 rakiety Tomahawk i przeprowadziły 115 lotów bojowych - podał we wtorek wieczorem Pentagon.

19:53 Minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe oświadczył po zakończeniu konferencji w Londynie, że Paryż jest gotów rozmawiać z partnerami o dostarczaniu broni powstańcom libijskim. Zaznaczył, że nie jest to częścią mandatu określonego przez rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

19:20 Siedem silnych wybuchów było słychać w Tażurze w pobliżu Trypolisu. Według jednego z mieszkańców Tażury samoloty zrzuciły bomby na znajdujący się tam obiekt wojskowy. O ostrzelaniu bazy wojskowej w dzielnicy Tażura przez samoloty koalicji armia libijska informowała przed kilkoma dniami

18:31 Międzynarodowa interwencja w Libii będzie trwała tak długo, aż Muammar Kaddafi podda się zaleceniom rezolucji ONZ dotyczącym ochrony cywilów - zdecydowano na wielkiej konferencji w Londynie z udziałem przedstawicieli 40 rządów i organizacji międzynarodowej.

17:49 Co najmniej trzy potężne eksplozje było słychać w stolicy Libii, Trypolisie - podał reporter agencji Reutera. Nie jest do końca jasne, co było przyczyną eksplozji. Zdaniem BBC, które powołuje się na AFP, wybuchy było słychać w pobliżu silnie strzeżonej rezydencji Muammara Kaddafiego.

17:15 Siły Kaddafiego odparły rebeliantów, którzy próbowali ruszyć na Syrtę. Powstańcy uciekali w panice, na próżno apelując do koalicji międzynarodowej o wsparcie z powietrza. Wojska rządowe wyparły przeciwnika z Ben Dżawad, ok. 140 km na wschód od Syrty. Pojazdy wycofujących się powstańców wypełniły szosę prowadzącą na wschód, do Ras al-Unuf. Niektórzy z uciekających powstańców krzyczeli "Sarkozy, gdzie jesteś?", gdy okazało się, że samoloty koalicji nie atakują wojsk reżimowych. Podczas bitwy w Ben Dżawad samoloty sił międzynarodowych nie interweniowały, "być może z powodu zachmurzenia".

17:12 Najlepszym wyjściem dla libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego byłaby emigracja, ale tylko Unia Afrykańska może go do niej przekonać - ocenił włoski dyplomata na marginesie konferencji w Londynie poświęconej przyszłości Libii. - Panuje milcząca zgoda co do tego, że najlepiej byłoby, gdyby Kaddafi udał się na emigrację, bo to właśnie przez jego obecność trwa wojna - powiedział dyplomata, na którego powołuje się agencja Reutera.

16:34 Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie admirał James Stavridis powiedział w amerykańskim Senacie, że Muammar Kaddafi najprawdopodobniej odda władzę, jeśli międzynarodowa koalicja zastosuje w pełni presję militarną.

16:10 Libijska Tymczasowa Rada Narodowa poinformowała, że USA wyznaczyły oficjalnego łącznika przy tymczasowej administracji rebeliantów w Bengazi. Jak zaznacza Al Jazeera, nie ma niezależnego potwierdzenia tej informacji.

15:48 Francja wyśle swojego "ambasadora" to twierdzi libijskich rebeliantów, Bengazi. Wysoki rangą dyplomata, mówiący po arabsku, dotrze na miejsce z Egiptu.

15:41 Szwecja planuje wysłanie do 8 myśliwców JAS-39 Gripen w celu zapewniania przestrzegania strefy zakazu lotów - poinformował premier Szwecji Fredrik Reinfeldt. Nie będą mogły otworzyć ognia do sił Kaddafiego o ile wcześniej nie zostaną ostrzelane.

15:00 O godzinie 15 rozpoczęła się międzynarodowa konferencja ws. Libii. Uczestniczy w niej 40 państw i organizacji międzynarodowych.

14:55 Siły Muammara Kaddafiego rozpoczęły nowe ataki na pozycje rebeliantów w Misracie. W ciągu doby zginęło tam co najmniej 8 cywilów - podał Reuters.

14:19 NATO przejmie pełną kontrolę nad operacją w Libii o godzinie 8:00 w czwartek, 24 godziny później, niż pierwotnie ogłoszono. Przypomnijmy, że Sojusz przejął już kontrolę nad strefą zakazu lotów, ale ataki na siły Kaddafiego wciąż prowadzone są przez wojska międzynarodowej koalicji.

13:55 LibijskaTymczasowa Rada Narodowa opublikowała dwustronnicowy dokument politycznych reform zatytułowany "Wizja demokratycznej Libii". Dokument wzywa do uchwalenia konstytucji, w której: rozdzielone zostaną władza wykonawcza, prawodawcza i sądownicza, zapewnione zostaną wolność słowa i wyrażania poglądów i sformułowanie, który podkreśli wynikającą z przekonań religijnych wiarę w "pokój, prawdę, sprawiedliwość i równość".

13:21 Amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice oznajmiła, że administracja prezydenta Baracka Obamy nie wykluczyła możliwości zaopatrywania rebeliantów w broń.

12:50 Tymczasowa Narodowa Rada Libijska, której przedstawiciele są na spotkaniu grupy kontaktowej ds. Libii w Londynie, zobowiązała się do przeprowadzenia "wolnych i sprawiedliwych" wyborów w kraju.

12:41 Siedmiu na dziesięciu Brytyjczyków ankietowanych przez ośrodek ComRes dla dziennika "The Independent" obawia się, że obecna operacja wojskowa w Libii może skończyć się dla brytyjskich sił zbrojnych drugim Irakiem.

11:51 Siły Kaddafiego ostrzelały z broni rakietowej rebeliantów próbujących zdobyć Syrtę. Do walki doszło na drodze na wschód od miasta. Po wymianie ognia rebelianci wycofali się do Ben Dżawad. 11:34 Amerykańskie okręty zaatakowały w nocy trzy libijskie jednostki ostrzeliwujące statek handlowy w porcie Misrata, podało dowództwo amerykańskiej 6 Floty.

Libijski okręt straży przybrzeżnej Vittoria w efekcie osiadł na mieliźnie, inna jednostka została zatopiona, a trzeci okręt załoga porzuciła.

W akcji wzięły udział samoloty szturmowe sił powietrznych A-10 Thunderbolt, samolot patrolowy marynarki P-3C Orion i niszczyciel rakietowy Barry.

Zostawcie Libię Libijczykom. Jesteście w trakcie przeprowadzania eksterminacji ludzi, którzy są bezpieczni, i niszczenia kraju, który się rozwija Muammar Kaddafi

08:52 Muammar Kaddafi wezwał grupę kontaktową, która we wtorek ma zebrać się w Londynie, by zakończyła "barbarzyńską ofensywę" przeciwko jego krajowi.

W liście do uczestników konferencji działania międzynarodowej koalicji w Libii Kaddafi porównał do kampanii Hitlera w Europie. "Zostawcie Libię Libijczykom. Jesteście w trakcie przeprowadzania eksterminacji ludzi, którzy są bezpieczni, i niszczenia kraju, który się rozwija" - głosi tekst posłania.

08:44 Gdy potrzeba, NATO powinno użyć siły, by powstrzymać ataki sił Muammara Kaddafiego na cywilów i zapewnić zawieszenie broni - oznajmił szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu przed wtorkowym spotkaniem w Londynie w sprawie Libii.

Turcja przez długi czas była wstrzemięźliwa w stosunku do międzynarodowej operacji w Libii, ale ostatecznie Ankara poparła interwencję.

04:43 Rząd Muammara Kaddafiego zatrzymuje blogerów, dziennikarzy, domniemanych rebeliantów, a nawet nastoletnich uczestników protestów w celu powstrzymania rewolucji w Libii - wynika z raportu Amnesty International (AI). Pracownicy AI udokumentowali 30 przypadków osób, które zaginęły bez wieści we wschodniej Libii. Organizacja obawia się, że są przetrzymywane w twierdzach sił Kaddafiego.

Wśród zatrzymanych są: pułkownik Adel Abdullah El-Gehani, który krytycznie wyrażał się o nieprzestrzeganiu praw człowieka za rządów Kaddafiego; Ali Abdelounis al-Mansouri, zatrzymany za wzywanie do protestów przez internet; Mohammed Mosbah Soheim, były dziennikarz nawołujący do demokratycznych reform. Siły Kaddafiego wycofujące się z Bengazi 20 lutego pojmały co najmniej dziewięć osób, w tym dwóch czternasto- i szesnastolatków. Pracownikom AI nie udało się dostać do stolicy Trypolisu, ani innych terenów kontrolowanych przez libijskie władze, jednak istnieją obawy, że "zniknęło" tam wielu innych ludzi. - Powstańcy w większości przestrzegają praw więźniów i ludności cywilnej w swoim marszu na zachód - powiedział Malcolm Smart, dyrektor AI na Bliski Wschód i Północną Afrykę.

03:00 Chamis Kaddafi żyje - informuje libijska telewizja i na dowód pokazuje nagranie - jak twierdzi, na żywo - na którym widać najprawdopodobniej syna Muammara Kaddafiego. Wcześniej arabskie media donosiły o jego śmierci.

Nagranie ukazujące mężczyznę uderzająco podobnego do Chamisa Kaddafiego zadaje kłam wcześniejszym doniesieniom w arabskich mediach i internecie, że zginął w ataku samolotu bezzałogowego, który spadł na fortecę Muammara Kaddafiego w Trypolisie - powiedział prezenter telewizyjny. Na nagraniu mężczyzna w mundurze wojskowym, stojący na półciężarówce otoczonej wieloma strażnikami, przejeżdża przez fortecę Kaddafiego, pozdrawiając zwolenników, podczas gdy strażnicy powstrzymują ich przed podejściem zbyt blisko.

Zdaniem libijskich władz informacje o śmierci bliskich Kaddafiego są częścią kampanii dezinformacyjnej prowadzonej przez wrogów kraju.

01:34 Siły zachodniej koalicji przypuściły atak bombowy na obszar West Mountain, położony w zachodniej części Trypolisu - podały w poniedziałek Al-Arabija i Al-Dżazira. Wg agencji Jana bomby spadły też na miejscowość Surman, ok. 45 km od Trypolisu.

Libijska agencja Jana podała, że w ataku na Surman trafione zostały cele cywilne i wojskowe. Jak podała telewizja państwowa, w znajdującą się tam fabrykę uderzyły pociski "kolonialnych agresorów-krzyżowców". Dodatkowo agencja AFP podała, że w mieście Tajura, oddalonym o 30 km od Trypolisu, doszło do dziewięciu gwałtownych eksplozji. 23:45 Koalicja zaatakowała centrum dowodzenia oddziałów najbardziej lojalnych wobec Muammara Kadafiego, które wykonały najwięcej ataków na cywilów - poinformował wiceadmirał marynarki wojennej USA William Gortney.

Jak powiedział Gortney, koalicja, egzekwująca przestrzeganie zakazu lotów nad Libią, wystrzeliła sześć pocisków typu Tomahawk w ciągu ostatnich 24 godzin, a jej samoloty wykonały 178 lotów, z czego większość w celu ostrzeliwania wojsk Kaddafiego. Od początku operacji w Libii nie potwierdzono jakichkolwiek ofiar cywilnych spowodowanych przez siły koalicji.

Gortney ocenił, że opozycja walcząca z siłami Kaddafiego nie jest silna, a jej postępy w walce z ostatnich kilku dni są nieznaczne. USA nie wspierają bezpośrednio libijskich sił powstańczych, które jednak pośrednio korzystają na atakach z powietrza wykonywanych przez zachodnią koalicję, w tym USA - podkreślił, dodając, że Stany Zjednoczone starają się zapełnić "luki w wiedzy" na temat libijskiej opozycji.

Gortney poinformował, że z działań w Libii wycofano jeden amerykański okręt podwodny. Dodał też, że podczas ataków w weekend siły amerykańskie użyły nisko latających samolotów szturmowych Air Force AC-130 i A-10 Thunderbolt. Mogą one schodzić na niskie wysokości, zapewniając bardziej precyzyjne wsparcie dla sił lądowych.

OPERACJA LIBIJSKA W PONIEDZIAŁEK - czytaj więcej

ZOBACZ: LIBIA JAK BOŚNIA?: PORÓWNANIE AKCJI ONZ

Źródło: Al Jazeera, BBC, Reuters, PAP