TVN24 | Świat

Nie żyje twórca logo "I Love NY". Zmarł w Nowym Jorku w swoje 91. urodziny

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP, New York Times

Nie żyje nowojorski rysownik, grafik i ilustrator Milton Glaser, autor słynnego logo Nowego Jorku "I Love NY" oraz znanego psychodelicznego plakatu Boba Dylana. Artysta zmarł w dniu swoich 91. urodzin na Manhattanie.

Jak pisze "New York Times", Milton Glaser swoimi "jaskawo-kolorowymi, ekstrawertycznymi plakatami, magazynami i okładkami książek" zrewolucjonizował wizualną kulturę Ameryki lat 60. i 70. ubiegłego wieku. 

O jego śmierci poinformowała w sobotę żona - Shirley. Jak podała, przyczyną zgonu Glasera był wylew. Artysta cierpiał też na niewydolność nerek. Zmarł w swoje 91. urodziny w mieście, w którym się urodził, gdzie tworzył i które kochał.

Nie żyje Milton GlaserChristina Horsten/PAP/EPA

Twórca słynnego logotypu z sercem

Milton Glaser był potomkiem żydowskich emigrantów z Węgier. Urodził się w Nowym Jorku, tam też ukończył studia graficzne w słynnej szkole The Cooper Union. Naukę kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii we Włoszech.

Od 1954 roku przez ponad 20 lat był dyrektorem artystycznym Push Pin Studios. Był też jednym z założycieli "New York Magazine". Po przejęciu tytułu przez Roberta Murdocha, Glaser wraz z całą redakcją odszedł z kierownictwa pisma.

Milton Glaser był twórcą ponad 300 plakatów i posterów, w tym słynnego logotypu "I Love NY" z sercem zamiast słowa "Love". Znak powstał w 1977 roku i przynosi coroczny zysk w wysokości 30 milionów amerykańskich dolarów.

Po zamachach na WTC 11 września 2001 roku Glaser opracował nową wersję tego logotypu: "I Love NY More than ever", na którym serce było od dołu lekko nadpalone i zaczernione. "Znak firmowy Nowego Jorku stał się tym samym symbolem jedności mieszkańców miasta" - przypominają autorzy nekrologów, jakie ukazały się w sobotę w mediach społecznościowych w Stanach Zjednoczonych.

Glaser był także autorem powszechnie znanego plakatu, na którym arysta umieścił czarną sylwetką Boba Dylana z mieniącą się kolorami fryzurą. Utrzymany w stylu Pop-Artu plakat powstał w 1966 roku i został dołączony do płyty "Bob Dylan Greatest Hits", co było śmiałym posunięciem w historii designu, które rozszerzyło sferę oddziaływania plakatu.

Nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami nowojorski artysta był też twórcą własnej czcionki, nazwanej "Glaser Stencil".

Autor:momo//now

Źródło: PAP, New York Times