Świat

Miliony planet takich jak Ziemia?

Świat

Aktualizacja:
ESA, NASA, and L. Calcada (ESO for STScI)Zaobserwowana przez teleskop Hubblea planeta, krążąca wokół gwiazdy Fomalhaut (wizja artysty)

Nawet 100 milionów planet podobnych do naszej może znajdować się w Galaktyce, powiedział dr Alan Boss z Carnegie Institution of Science podczas konferencji naukowej. Na wielu z nich może być życie.

Dr Boss poinformował o swoich badaniach podczas konferencji American Association for the Advancement of Science (Amerykańskie Stowarzyszenie Popierania Rozwoju Nauki, którego organem jest tygodnik "Science") w Chicago.

Niestety najpewniej niewiele z tych milionów planet kipi życiem. Większość podobna jest bowiem do "naszego" Jowisza, gazowego giganta. Inne mają orbity zbyt blisko swoich gwiazd.

Dużo, ale...

(...) życie na niezbyt odległych od nas planetach jest zapewne bardziej podobne do form ziemskich sprzed miliardów lat, niż do nas samych. Dr Alan Boss , Carnegie Institution od Science

Do dziś za pomocą teleskopów udało się odkryć zaledwie 300 planet spoza Układu Słonecznego.

Jednak nawet przy pesymistycznych założeniach, zdaniem doktora Bossa każda gwiazda podobna do Słońca ma (średnio) jedną "ziemiopodobną" planetę. A to oznacza, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, iż znajdują się na nich różne formy życia.

Statek Kepler (NASA) 

Czekamy na obcych

Jak podkreśla dr Boss, te planety nie tylko mogą być zamieszkane, ale najpewniej zostaną kiedyś wypełnione życiem. - Jednak życie na niezbyt odległych od nas planetach jest zapewne bardziej podobne do form ziemskich sprzed miliardów lat, niż do nas samych - powiedział.

W marcu NASA rozpoczyna misję statku badawczego Kepler, która ma na celu odnalezienie planet podobnych do Ziemi. Boss uważa, że jest to wielka szansa na odnalezienie dowodów życia poza Układem Słonecznym.

Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl

Źródło zdjęcia głównego: ESA, NASA, and L. Calcada (ESO for STScI)