Świat

Miliony ludzi w przeręblach. Święto Chrztu Pańskiego

Świat

Aktualizacja:

Tysiące ludzi wykąpało się w sobotę w moskiewskich rzekach i w kijowskim Dnieprze z okazji święta Chrztu Pańskiego.

Prawosławni na całym świecie świętują Chrzest Pański w nocy z 18 na 19 stycznia. Święto, upamiętniające chrzest Jezusa Chrystusa w rzece Jordan, zamyka okres Bożego Narodzenia. To jedno z 12 najważniejszych świąt w prawosławnym roku liturgicznym. Według zwyczaju tłumy wiernych zbierają się nad rzeką, by ponownie się "ochrzcić". Przed kąpielą muszą jednak najpierw trzykrotnie się przeżegnać, a dopiero potem po trzykroć zanurzyć się w wodzie, która ma zmyć z nich grzechy i dać im siłę i zdrowie na cały następny rok.

Święto Jordanu także dla Polaków

Zebrani nad największą ukraińską rzeką w centrum stolicy wierni jeszcze przed zanurzeniem się w w wodzie wołali "Chrystus się ochrzcił!", a inni - zgodnie z tradycją - odpowiadali im: "W rzece Jordanie!".

W sobotniej kąpieli w Dnieprze uczestniczyło też kilku pracujących w Kijowie Polaków. - Woda nie była tak zimna, jak oczekiwałem. Zrobiłem to po raz pierwszy w życiu, ale było świetnie - powiedział w rozmowie z PAP 30-letni Tomasz z Wrocławia.

50 miejsc do kąpieli

Z kolei Moskwie na przypadające w sobotę święto przygotowywanych jest ponad 50 miejsc, do których w nocy z piątku na sobotę udały się malownicze procesje z chorągwiami kościelnymi, aby uczestniczyć w poświęceniu wody przez kapłana. Następuje to poprzez trzykrotne zanurzenie w wodzie krzyża i płonących świec. Woda stanie się symbolicznym Jordanem, źródłem wody żywej, dającej zbawienie. Poświęconą wodę uczestnicy liturgii mogą zabrać do domów. Jak powiedział cytowany przez agencję RIA Nowosti szef moskiewskiego departamentu ds. polityki i religii Jurij Artiuch, "wszystkie miejsca zostały sprawdzone i przeprowadzono też inspekcje sanitarne". Liczba dokonujących zanurzenia, nierzadko potrójnego, na cześć Trójcy Świętej, wzrasta w ostatnich latach. W zeszłym roku w Moskwie zrobiło to blisko 131 tys. ludzi. Temperatura w Rosji spadła w piątek poniżej zera, a w rejonie Moskwy wynosi od minus 10 do minus 15 stopni Celsjusza. Nie wystraszyło to jednak Rosjan przed mroźną, oczyszczającą z grzechów kąpielą. W pobliżu przerębli, specjalnie na tę okazję oświetlonych, czuwało kilka karetek pogotowia i zespoły ratowników. Rozstawiono też ogrzewane namioty, by obmyci wodami Jordanu mogli przebrać się w suche ubrania.

Alkohol przed kąpielą zakazany, po - wskazany

W piątek, w przeddzień święta Jordanu władze Moskwy wprowadziły zakaz wskakiwania po pijanemu do przerębli. Także lekarze ostrzegają, by przed wejściem do wody nie spożywać alkoholu, który obniża odporność organizmu. Przed piciem ostrzega również Cerkiew. Jednak w Kijowie niektórzy z zebranych, tuż po wyjściu z wód Dniepru, raczyli się nalewaną z termosów herbatą z koniakiem.

Powtórka z rozrywki

Święto Chrztu Pańskiego w ukraińskiej tradycji prawosławnej poprzedzone jest tzw. głodną kutią - wieczerzą, do której zasiada się dzień wcześniej. Jest to praktycznie powtórka kolacji wigilijnej przed Bożym Narodzeniem. Na stole zjawiają się wówczas postne potrawy, a po uroczystym posiłku następuje obrzęd "wyganiania" z domu słodkości, które symbolizują okres bożonarodzeniowy i zimę, by móc przygotować się do nadejścia wiosny.

Autor: dp\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl