Miliony ludzi umierają na malarię


Każdego roku milion ludzi umiera na malarię. W samej Afryce Subsaharyjskiej co 30 sekund choroba ta zabija jedno dziecko. W piątek przypada Dzień Walki z Malarią w Afryce.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) podaje, że połowa mieszkańców Ziemi żyje w regionach, gdzie występuje choroba. Malaria jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci na świecie.

Moskitiera kontra brak pieniędzy

Jednak jest to choroba, której (w przeciwieństwie dp AIDS) można zapobiegać. Przeszkodą jest, jak to często bywa, brak pieniędzy. - Malaria jest wyleczalna i można jej łatwo zapobiegać stosując moskitiery, specjalne siatki chroniące przed ukąszeniami komarów przenoszących malarię - mówi Ann M. Veneman, dyrektorka generalna UNICEF. Uważa się, że samo stosowanie moskitier obniża śmiertelność dzieci o ponad 20 proc.

UNICEF jest jednym z największych dostawców moskitier na świecie, a w ciągu ostatnich lat potroił produkcję. Tylko w ubiegłym roku dostarczył potrzebującym 18,8 milionów egzemplarzy.

Chociaż ogólnoświatowa produkcja moskitier wzrosła z 30 milionów w 2004 r. do 63 milionów w 2006 r., wciąż nie zaspokaja to potrzeb. Jak podaje UNICEFR, by dotrzeć do wszystkich matek i dzieci z zagrożonych malarią terenów, należy zwiększyć liczbę moskitier do ok. 300 milionów sztuk.

Dostępne są też leki antymalaryczne. Od 2003 roku większość krajów afrykańskich wdraża na swoim terytorium skuteczną terapię antymalaryczną zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Malaria

Malaria jest ostrą lub przewlekłą tropikalną chorobą pasożytniczą. Jej różne postacie wywoływane są przez jednokomórkowego pierwotniaka przenoszonego przez samice jednego z gatunków komarów.

Szczególnie groźna jest dla kobiet w ciąży i dzieci. UNICEF podaje, że "zakażenie matki podczas ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu, obniżenia wagi noworodka i anemii, co dramatycznie zwiększa ryzyko zgonu.

Częstą przyczyną śmierci chorych na malarię dzieci są silne ataki bardzo wysokiej gorączki, powodujące zaburzenia oddychania, hipoglikemię i utratę świadomości. Jeśli dziecko przeżyje atak choroby, jego organizm jest tak spustoszony, że każda najdrobniejsza infekcja może oznaczać dla niego wyrok śmierci - podaje UNICEF.

Źródło: PAP, tvn24.pl