Świat

Milioner skazany za machinacje w ONZ

Świat

www.un.orgWyatt to najwyżej postawiona figura skazana w związku z aferą

Amerykański potentat wydobywczy Oscar Wyatt został skazany na rok i pięć dni więzienia za przekupywanie ONZ-towskich urzędników pracujących przy programie "Ropa za żywność", w ramach którego Wyatt nielegalnie kupował ropę od rządu Saddama Husajna.

83-letni milioner z Teksasu w zeszłym miesiącu przyznał się do winy; publicznie oświadczył, że spiskował w ramach szerszego układu finansowego w ONZ.

Przyznał też, że wpłacił 200 tysięcy dolarów na konto w irackim banku.

W ramach programu "Ropa za żywność" niektóre firmy płaciły łapówki oficjelom z rządu Saddama Husajna, aby zapewnić sobie kontrakty na zakup ropy.

Program uruchomiono po nałożeniu na Irak sankcji spowodowanych jego inwazją na Kuwejt w 1990 roku. Pozwalał on sprzedawać Irakowi ropę w celu zakupu produktów humanitarnych.

Wewnętrzne śledztwo w ONZ odkryło, że 2,200 firm z 66 krajów zapłaciło 1.8 miliarda dolarów łapówek przedstawicielom irackiego rządu aby zapewnić sobie nielegalnie kontrakty na zakup ropy.

W ramach umowy sądowej z Wyattem prokuratorzy odstąpili od postawienia mu czterech innych zarzutów, a on zaakceptował wysokość wyroku i zgodził się wpłacić 11 milionów dolarów kary.

Jest on najwyżej postawioną osobą skazaną w ramach śledztwa związanego z ONZ-towskim skandalem.

tan

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: www.un.org