"Milion Kurdów" słuchało słów uwięzionego lidera


Przebywający w więzieniu przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan zaapelował w sobotę do kurdyjskich separatystów, by zorganizowali kongres w sprawie zakończenie rebelii, ale nie wezwał ich do natychmiastowego wstrzymania walk zbrojnych.

W dniu obchodów Newroz, największego kurdyjskiego święta, oświadczenie kurdyjskiego przywódcy odczytało dwóch kurdyjskich polityków w mieście Diyarbakir w południowo-wschodniej Turcji. Według organizatorów, orędzia Ocalana wysłuchało milion Kurdów. Lokalne władze nie podają na razie żadnych liczb. Agencja AFP pisze o 200 tys. ludzi.

Ocalan: czas zakończyć walkę z Turkami

- Prowadzone przez nasz ruch walki, które były wypełnione bólem, nie poszły na marne, ale doszliśmy do etapu, w którym nie mogą być one kontynuowane - ocenił Ocalan.

"Historia i nasz naród żądają od nas demokratycznego rozwiązania i pokoju zgodnie z duchem czasu" - podkreślił. Zaapelował o zorganizowanie kongresu PKK, aby "walka zbrojna PKK przeciwko Republice Turcji zakończyła się". Na kongresie ustalono, by "polityczną i społeczną strategię (dla tego ruchu - red.) stworzyć zgodnie z duchem nowych czasów" - wyjaśnił.

W Diyarbakir do patriotycznych kurdyjskich pieśni tańczyli młodzi mężczyźni ubrani w zielone mundury bojowników i kobiety w kolorowych sukienkach. Na wielkich ekranach wyświetlano zdjęcie Ocalana.

Kurdowie zbyt ważni, by się ich pozbyć

Rząd Turcji rozpoczął rozmowy z Ocalanem pod koniec 2012 roku, próbując zakończyć konflikt, w wyniku którego w ciągu ponad 30 lat zginęło ok. 45 tys. osób, głównie Kurdów. W marcu 2013 roku PKK ogłosiła rozejm, który miał położyć kres powstaniu kurdyjskich bojowników walczących początkowo o utworzenie w południowo-wschodniej Turcji własnego państwa, a później - po złagodzeniu żądań - o zwiększenie praw politycznych i kulturowych ludności kurdyjskiej. W ramach procesu pokojowego bojownicy z PKK zaczęli się wycofywać z Turcji do obozów w północnym Iraku, ale we wrześniu 2013 roku wstrzymali te działania, twierdząc, że Ankara nie dotrzymuje swych zobowiązań.

Jak podawały media, nadzieje Ankary na całkowitą likwidację PKK jako ugrupowania zbrojonego utrudnia to, że rebelianci odgrywają dużą rolę w walkach z dżihadystami z organizacji Państwo Islamskie (IS) w Syrii i Iraku.

Największa mniejszość na świecie

Ocalan od 1999 roku odsiaduje karę dożywocia w więzieniu na wyspie pod Stambułem. Został skazany za głoszenie haseł separatystycznych i przewodzenie walce zbrojnej o samodzielne państwo kurdyjskie.

Kurdowie, którzy nie posiadają swego państwa, ale mają własną rozwiniętą kulturę i język, stanowią ok. 20 proc. ludności Turcji. Są największą mniejszością narodową na Bliskim Wschodzie, liczącą - według różnych ocen - od 45 do 60 milionów ludzi, z czego 45 proc. mieszka na ziemiach tureckich.

Największą autonomię Kurdowie uzyskali na terenie północnego Iraku, gdzie powstał zalążek ich struktury państwowej.

Oddziały zaprawionych w bojach i dobrze uzbrojonych kurdyjskich żołnierzy, zwanych peszmergami, okazały się najskuteczniejsze - jak dotąd - w walce z IS na terenie Iraku i północnej Syrii.

Autor: adso/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: