Miliony ankiet w ponad 150 krajach. Wniosek? Milenialsi najmniej zadowoleni z demokracji

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Z badania przeprowadzonego w 154 krajach przez Uniwersytet w Cambridge wynika, że milenialsi są mniej zadowoleni z demokracji i bardziej nią rozczarowani niż starsze pokolenia. Wnioski zaprezentowano po analizie ankiet niemal pięciu milionów ludzi.

Milenialsi, czyli urodzeni w latach 1981-1996, są bardziej rozczarowani z demokracji niż pokolenie X, czyli osoby urodzone w latach 1965-1981, czy pokolenie tzw. baby boomers (wyżów demograficznych) urodzone w latach 1944-1964 oraz pokolenie międzywojenne - 1918-1943 – wynika z badania przeprowadzonego w 154 krajach przez Uniwersytet w Cambridge.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Na całym świecie młodsze pokolenia są nie tylko bardziej niezadowolone z wyników demokracji niż starsze, ale także bardziej niezadowolone niż poprzednie pokolenia na podobnych etapach życia" - stwierdzono w raporcie. Jak pisze agencja Reutera, sytuacja wygląda źle w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku, RPA, Francji, Australii i Wielkiej Brytanii. Poziom zadowolenia wzrósł jednak w Niemczech, Korei Południowej i wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Z raportu wynika, że głównym powodem rozczarowania demokracją wśród młodych ludzi są nierówności pod względem zamożności i dochodów. Badanie sugeruje, że populizm może zwiększyć zaangażowanie w demokrację, skłaniając do działania partie umiarkowane i ich przywódców. Cambridge Center for the Future of Democracy przeanalizowało dane od ponad 4,8 miliona respondentów zebrane w 154 krajach w latach 1973-2020.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP