"Wciąż mówią, że będą rozmawiać, ale tylko jeśli Stany Zjednoczone coś zrobią"

TVN24

Aktualizacja:

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo powiedział, że Iran powinien "zasiąść do stołu" i negocjować. Powtórzył również ofertę prezydenta USA Donalda Trumpa, że jest gotowy do rozmów z władzami w Teheranie bez warunków wstępnych.

- Irańczycy wciąż mówią, że będą rozmawiać, ale tylko jeśli Stany Zjednoczone coś zrobią. Potrzebujemy, żeby zasiedli do stołu, to jest odpowiedni sposób, by rozwiązać wyzwania - powiedział Pompeo, który przebywa w Buenos Aires na konferencji na temat walki z terroryzmem. Zapewnił też, że okręt USA strącił w czwartek irańskiego drona. Taką wersję wydarzeń odrzuca jednak Teheran.

Incydenty w Zatoce Perskiej

Trump ogłosił w czwartek, że amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił w cieśninie Ormuz irańskiego drona, który zbliżył się do niego na odległość niecałego kilometra. Kilka godzin przed czwartkowym oświadczeniem Trumpa amerykański Departament Stanu wezwał Iran do natychmiastowego uwolnienia przejętego w Zatoce Perskiej przez siły Gwardii Rewolucyjnej tankowca wraz z jego załogą. Waszyngton oskarża Iran i wspieranych przez to państwo bojowników o atakowanie na wodach Zatoki Perskiej statków, w tym tankowców przewożących ropę naftową. Teheran od dawna grozi zablokowaniem cieśniny Ormuz, przez którą transportowana jest prawie 1/5 światowych dostaw tego surowca, jeśli nie uzyska możliwości eksportowania własnej ropy. Administracja prezydenta Trumpa chce poprzez zablokowanie eksportu irańskiej ropy zmusić Teheran do renegocjowania porozumienia dotyczącego jego programu nuklearnego.

Cieśnina OrmuzPAP

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: