Świat

Z morza uratowano około stu osób, ofiar mogą być dziesiątki

Świat


Pełna migrantów łódź wywróciła się na Morzu Śródziemnym - poinformował w czwartek rzecznik włoskiej straży przybrzeżnej. Liczba ofiar wciąż nie jest znana. Jak podaje Reuters, do tej pory udało się uratować około stu osób.

To już kolejny taki wypadek w ciągu ostatnich dwóch dni. W środę załogi dwóch włoskich jednostek marynarki wojennej uratowały ponad 500 migrantów po tym, jak u wybrzeży Libii przewróciła się przepełniona łódź płynąca w stronę Włoch. Znaleziono ciała pięciu osób.

Nie wiadomo na razie, ile osób zginęło po tym, jak w czwartek na Morzu Śródziemnym wywróciła się przepełniony drewniana łódź rybacka.

- Luksemburski samolot zlokalizował ok. 65 km od wybrzeża Libii wywróconą łódź i ok. 100 migrantów w wodzie, z których część trzymała się wraku. Szacuje się, że utonęło 20-30 osób - oświadczył kapitan Antonello de Renzis Sonnino, przedstawiciel unijnej misji wojskowej "Sophia" na Morzu Śródziemnym, której celem jest walka z przemytnikami migrantów z Afryki.

Według najnowszych doniesień Reutersa setkę osób udało się już uratować.

Centralna trasa śródziemnomorska

W ostatnich dniach doszło na nasilenia napływu migrantów na włoskie wybrzeża. W poniedziałek siły włoskie przyszły z pomocą 2 tysiącom ludzi. W środę w Cieśninie Sycylijskiej przeprowadzono łącznie 23 operacje ratunkowe, podczas których na pokład statków zabrano 3 tysiące ludzi z łodzi i pontonów. Od początku bieżącego roku do Włoch przez Morze Śródziemne dotarło ponad 33 tysiące migrantów.

Autor: kg//rzw / Źródło: reuters, pap, La Stampa, BBC

Raporty: