TVN24 | Świat

Migranci wracają do Iraku z Białorusi. MSZ w Bagdadzie: cztery tysiące osób w ciągu ostatnich dwóch miesięcy

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP
Wąsik o budowie muru przy granicy polsko-białoruskiej: przystąpiliśmy do prac
Wąsik o budowie muru przy granicy polsko-białoruskiej: przystąpiliśmy do pracTVN24
wideo 2/21
TVN24Wąsik o budowie muru przy granicy polsko-białoruskiej: przystąpiliśmy do prac

Sprowadziliśmy do kraju łącznie około 4 tysięcy Irakijczyków, którzy utknęli na granicach Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą - przekazał minister spraw zagranicznych Iraku Fuad Husajn. Są to osoby ewakuowane do kraju w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Od 18 listopada 2021 roku rząd Iraku zorganizował dziesięć lotów z Bagdadu na Białoruś, by zabrać stamtąd swoich obywateli, którzy utknęli na granicach Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą - przekazał szef irakijskiego MSZ Fuad Husajn na konferencji prasowej w Bagdadzie, w której brał udział także szef dyplomacji Litwy Gabrielius Landsbergis.

W listopadzie irackie władze poinformowały, że wstrzymane zostały bezpośrednie loty z tego kraju na Białoruś. Rząd zaproponował też dobrowolną repatriację Irakijczykom, którzy utknęli na białoruskiej granicy.

Jak podaje AFP, większość irackich obywateli, którzy znaleźli się na granicy Białorusi z trzema państwami Unii Europejskiej, pochodzi z irackiego Kurdystanu. Rzecznik MSZ Iraku Ahmed al-Sahaf przekazał, że z powodu złej pogody i skomplikowanych warunków terenowych pewna liczba Irakijczyków wciąż znajduje się na Białorusi.

Raport tvn24pl: Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej >>>

Migranci na granicy z Białorusią

Od lata ubiegłego roku na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą tysiące migrantów sprowadzanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki głównie z krajów Bliskiego Wschodów, próbuje przekroczyć granicę Unii Europejskiej - przypomina AFP.

CZYTAJ TAKŻE: Operacja "Śluza" - skąd latały samoloty do Mińska? Oto, co wynika z analizy tysięcy rejsów

Kraje Zachodu uważają, że są to celowe działania Mińska w odpowiedzi na sankcje nałożone na reżim Łukaszenki i określają je jako element "wojny hybrydowej". Władze białoruskie odrzucają te oskarżenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Sytuacja na granicy z BiałorusiąPAP

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: