Burza po słowach izraelskiego ministra o mieszanych małżeństwach Żydów

Świat

Wikimedia (CC BY SA 2.0) / Israeli Defense MinistryIzraelski minister twierdzi, że mieszane małżeństwa Żydów "to drugi Holokaust"

Mieszane małżeństwa Żydów "to drugi Holokaust" - oznajmił na niedawnym posiedzeniu izraelskiego rządu minister oświaty Rafi Perec. Jak piszą w czwartek izraelskie media, jego słowa wywołały burzę.

Izraelski minister oświaty Rafi Perec stwierdził, że "mieszane małżeństwa Żydów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, to drugi Holokaust". Autentyczność tej wypowiedzi na posiedzeniu gabinetu w dniu 1 lipca potwierdził osobisty rzecznik ministra przewodzącego partii Żydowski Dom.

Minister, który jest byłym rabinem izraelskich sił zbrojnych, wyraził zaniepokojenie zjawiskiem asymilacji żydowskich wspólnot na świecie i ocenił, że wspólnoty te utraciły z powodu zawierania mieszanych małżeństw sześć milionów członków.

Kontrowersyjna wypowiedź ministra oświaty Rafiego PerecaWikimedia (CC BY SA 2.0) / Israeli Defense Force

Perec wypowiadał się na ten temat z okazji ogłoszenia raportu o stanie społeczności żydowskich na świecie przez byłego amerykańskiego dyplomatę Dennisa Rossa.

"Trywializowanie Holokaustu"

Jak pisze "The Jerusalem Post", na słowa Pereca szybko zareagował minister energetyki Juwal Szteinic, mówiąc do uczestników zebrania, że "nie powinni nie doceniać Żydów żyjących w Stanach Zjednoczonych". Dodał, że wielu z nich bardziej niż ze względów religijnych czuje się Żydami "ze względów kulturowych i historycznych".

Premier Benjamin Netanjahu podsumował dyskusję, podkreślając, że mniej go interesują tendencje polityczne reprezentowane przez amerykańskich Żydów, z których większość i tak głosuje na demokratów, a bardziej tendencje demograficzne.

Jonathan Greenblatt, dyrektor Ligi Przeciwko Zniesławieniu (ADL), żydowskiej organizacji mającej siedzibę w Nowym Jorku i walczącej z antysemityzmem, również wziął udział w dyskusji i oświadczył, że niektóre wypowiedziane w niej opinie "trywializują Holokaust" i "obrażają" żydowską społeczność.

Perec oraz lider Unii Narodowej i minister transportu Bezalel Smotrich odnowili w środę narodowo-religijną koalicję Unia Partii Prawicowych, aby wziąć udział w wyborach wyznaczonych na 17 września tego roku.

Unia Partii Prawicowych zgodziła się wejść do rządowej koalicji Netanjahu, która nie zdołała uzyskać poparcia wystarczającego dla uniknięcia powtórki wyborów, mimo że włączyła w swe szeregi niektórych urzędujących ministrów.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP, The Jerusalem Post

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) / Israeli Defense Ministry