Władimir Putin objęty nakazem aresztowania. Komentarze światowych mediów

Źródło:
PAP, BBC, Guardian, Washington Post

Światowe media komentują decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina i rosyjskiej komisarz do spraw praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. "Guardian" stwierdza, że "to bardzo ważny moment z wielu powodów". BBC ocenia, że nakaz aresztowania "uczyni z rosyjskiego prezydenta banitę międzynarodowego". "Washington Post" pisze natomiast o "poważnym ciosie w reputację" rosyjskiego przywódcy, ponieważ "jego wojna na Ukrainie trwa już drugi rok i końca nie widać".

Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze profesor Piotr Hofmański będzie gościem Piotra Kraśki w sobotnich "Faktach po Faktach" o 19.20.

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku z podejrzeniem o bezprawną deportację dzieci i bezprawny wywóz ludzi z terytorium Ukrainy do Rosji.

W związku z tymi samymi zarzutami MTK objął nakazem aresztowania także rosyjską komisarz do spraw praw dziecka Marię Lwową-Biełową.

OGLĄDAJ: Zbrodnie Putina

W komunikacie MTK wskazano, że "istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Maria Lwowa-Biełowa ponosi indywidualną odpowiedzialność karną" za wyżej wymienione zbrodnie.

BBC: nakaz aresztowania Putina uczyni z niego banitę międzynarodowego

Brytyjskie BBC, odnosząc się do tej decyzji, przypomina, że Rosja nie należy do MTK i wobec tego "nie oczekuje się, że ktokolwiek z podejrzanych zostanie wydany". Mimo to - jak głosi komentarz BBC - "nakaz aresztowania uczyni z rosyjskiego prezydenta banitę międzynarodowego i utrudni mu podróże zwłaszcza do państw, które należą do MTK".

Kraje członkowskie MTK mają obowiązek zatrzymania osoby, o którą upomniał się trybunał.

"Wysuwano wiele przypuszczeń, czy MTK ogłosi nazwiska podejrzanych, a jeśli tak, to kiedy. Mało kto jednak oczekiwał, że prokurator wskaże na sam szczyt" - dodaje BBC.

Jak zauważa, "jest to jedna z najambitniejszych spraw, jaką kiedykolwiek zajmował się MTK".

CZYTAJ TEŻ: Władimir Putin objęty nakazem aresztowania. Co oznacza postanowienie Międzynarodowego Trybunału Karnego?

"Guardian": to bardzo ważny moment z wielu powodów

Brytyjski dziennik "Guardian" w swojej analizie pisze, że chociaż "jest mało prawdopodobne, aby Putin lub Lwowa-Biełowa w najbliższym czasie zostali poddani jurysdykcji sądu", to wydanie nakazu aresztowania "pozostaje bardzo ważnym momentem z wielu powodów". Zdaniem dziennika to "wsyłanie sygnału do wyższych urzędników rosyjskich – wojskowych i cywilnych – którzy mogą być narażeni na ściganie teraz lub w przyszłości". Dodano, że ta decyzja "jeszcze bardziej ograniczy ich możliwość podróżowania za granicę, w tym uczestniczenia w międzynarodowych forach".

"Mimo, że teraz Putin wydaje się być pewny swojej władzy i bezpieczny wobec ewentualnej ekstradycji, to przyszły przywódca Kremla może zdecydować, że bardziej korzystne politycznie będzie wysłanie Putina do Hagi niż jego ochrona" - dodaje "Guardian".

CZYTAJ TEŻ: MTK wydał nakaz aresztowania rosyjskiej "kolekcjonerki dzieci". Kim jest Maria Lwowa-Biełowa?

"Washington Post": to poważny cios w reputację Putina

Amerykański "Washington Post" zauważa, że nakazy aresztowania zostały wydane w czasie trwania "intensywnej presji międzynarodowej, aby pociągnąć Putina do odpowiedzialności za okrucieństwa popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie". Dodano, że to "niezwykła decyzja", która została wydana podczas trwania konfliktu.

"A dla Putina – pierwszej głowy państwa, które jest stałym członkeim Rady Bezpieczeństwa ONZ, za którym MTK wydał nakaz aresztowania – to poważny cios w reputację, ponieważ jego wojna na Ukrainie trwa już drugi rok i końca nie widać" - dodano.

Autorka/Autor:mjz/tr

Źródło: PAP, BBC, Guardian, Washington Post

Tagi:
Raporty: