TVN24 | Świat

Koncerty przed szpitalami, kwiaty, upominki. Tak świętowano Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

TVN24 | Świat

Autor:
momo//dap
Źródło:
tvn24.pl
Dzień pielęgniarek w czasie pandemii
Dzień pielęgniarek w czasie pandemiiTVN 24
wideo 2/4
TVN 24Dzień pielęgniarek w czasie pandemii

Koncert skrzypcowy we włoskim szpitalu, wspólne recytowanie przysięgi Hipokratesa w wuhańskiej klinice, tort i kwiaty od protestujących w Bejrucie, w wielu krajach brawa, podziw i wdzięczność. Za odwagę, poświęcenie i ryzykowanie zdrowiem i życiem, by nieść pomoc innym. We wtorek pielęgniarki na całym świecie obchodziły swoje święto.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek jest obchodzony co roku 12 maja. Tego dnia urodziła się Florence Nightingale, uznawana za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa. Była ona pierwszą kobietą, która otrzymała brytyjski Order Zasługi. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.

Z okazji 200. rocznicy urodzin Florence Nightingale Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 2020 rok Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki. Tegoroczne hasło przewodnie to "Pielęgnowanie świata dla zdrowia".

Jak podaje WHO, pielęgniarki stanowią ponad połowę wszystkich pracowników ochrony zdrowia na świecie. Pandemia COVID-19 po raz kolejny przypomniała, jak ważną rolę odgrywają, zarówno w trakcie kryzysów zdrowotnych, jak i na co dzień. Obecnie, ramię w ramię z lekarzami i ratownikami medycznymi, walczą z koronawirusem na pierwszej linii fontu, ryzykując zdrowiem i życiem, by pomagać innym. Tym bardziej wyjątkowe było ich tegoroczne święto, które celebrowano we wtorek na całym świecie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Chiny

Sri Lanka

Wielka Brytania

Portugalia

Włochy

Liban

Belgia

Grecja

Polska

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek uczczono także w Polsce. Blisko 200 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z całego kraju zorganizowało z tej okazji specjalną akcję. Druhowie wręczyli pielęgniarkom drobne upominki, takie jak przyłbice medyczne, czekoladki i batony, kawę, kremy do rąk.

- Dla was (dla pielęgniarek - przyp. red.) w tym ważnym dniu, a w tym roku też szczególnym ze względu na tą ciężką pracę, którą wkładacie w całodobowe zmiany, w pracę w naprawdę trudnych warunkach, postanowiliśmy zrobić charytatywnie taką akcję z podarunkami dla duszy i ciała. Działamy na Mazowszu, w Wielkopolsce i Małopolsce - mówił we "Wstajesz i wiesz" Michał Przedlacki, strażak ochotnik.

Strażacy chcieli uhonorować pielęgniarkiMichał Przedlacki
Życzenia i upominki dla pielęgniarek od OSPMichał Przedlacki

Autor:momo//dap

Źródło: tvn24.pl