Von der Leyen, Metsola, Michel i Borrell ostrzegają przed antysemityzmem

Autor:
asty,
momo\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (wideo archiwalne)
Teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (wideo archiwalne)TVN24
wideo 2/9
TVN24Teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (wideo archiwalne)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła, że w Europie antysemityzm znów przybiera na sile i zagraża społecznościom żydowskim. Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podkreśliła, że pamięć o koszmarze Holokaustu jest wciąż ważna. Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel stwierdził, że dziś lekcje z Holokaustu są bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył, że "w sytuacji szerzenia się dezinformacji, gdy wielu światowych przywódców robi kozły ofiarne z mniejszości, edukacja młodszych pokoleń na temat Holokaustu jest najlepszym antidotum".

- Antysemityzm znów przybiera na sile w Europie zagrażając społecznościom żydowskim - oświadczyła w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w trakcie uroczystości online z okazji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ceremonia została zorganizowana w środę przez Europejski Kongres Żydów przy współpracy z francuską prezydencją w Radzie UE i Radą Instytucji Żydowskich Francji. - Holokaust był katastrofą w dziejach Europy. Nie doszłoby do niej bez antysemityzmu, procesu głębokiego odczłowieczania osób narodowości żydowskiej. To dehumanizacja ludności żydowskiej prowadzona przez nazistowskie Niemcy utorowała drogę dla Shoah. Nie wolno nam o tym nigdy zapomnieć - oświadczyła von der Leyen.

Dziś patrzymy również w przyszłość. Fundamentem dla budowy Europy po wojnie była obietnica pokoju. Tymczasem dziś w Europie antysemityzm znów przybiera na sile, zagrażając społecznościom żydowskim. Od początku pandemii w internecie i poza nim w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się antysemickie teorie spiskowe i dezinformacja

- Dziś patrzymy również w przyszłość. Fundamentem dla budowy Europy po wojnie była obietnica pokoju. Tymczasem dziś w Europie antysemityzm znów przybiera na sile, zagrażając społecznościom żydowskim. Od początku pandemii w internecie i poza nim w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się antysemickie teorie spiskowe i dezinformacja – dodała szefowa Komisji Europejskiej.

Ursula von der Leyen zwróciła uwagę, że przeciwnicy szczepień na COVID-19, którzy w czasie demonstracji w miastach europejskich posługują się symbolem gwiazdy Dawida, porównując obostrzenia pandemiczne z ludobójstwem, jakiego dopuścił się reżim nazistowski, "trywializują doświadczenia ofiar Shoah". - Zniekształcanie Holokaustu jest pożywką dla retoryki nienawiści. Każdy Europejczyk musi znać fakty i mieć wiedzę o Holokauście - dodała.

Komisja przedstawia strategię

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wskazała też, że instytucja na której czele stoi przedstawiła pierwszą w historii strategię UE w sprawie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego. - Zawiera ponad 70 konkretnych działań mających na celu zwalczanie antysemityzmu w internecie, zapewnienie bezpieczeństwa społecznościom żydowskim, utworzenie sieci miejsc "w których wydarzył się Holokaust" oraz dotarcie do społeczeństwa z refleksją na temat kultury pamięci o przeszłości w Europie – powiedziała.

Ursula von der Leyen dodała, że głównym celem jest zapewnienie, by Żydzi w całej Europie mogli żyć zgodnie ze swoimi tradycjami religijnymi i kulturowymi. - Europa bowiem będzie mogła rozwijać się pomyślnie tylko wówczas, gdy jej żydowskie społeczności będą mieć bezpieczne warunki do rozwoju. Życie żydowskie jest nieodłącznym elementem zarówno historii, jak i przyszłości Europy - skonkludowała von der Leyen.

Metsola: strach wciąż istnieje, bo antysemityzm jest ciągle żywy

- Pamięć o koszmarze Holokaustu jest dziś wciąż ważna. Mimo całych dekad wysiłków nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, by zwalczyć dyskryminację i antysemityzm. Strach wciąż istnieje, bo ciągle żywy jest antysemityzm. A prawo podstawowe, by nie być dyskryminowanym, bez względu na płeć, rasę, pochodzenia etniczne, czy orientację seksualną, jest codziennie atakowane - oświadczyła z kolei przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

- Zbyt często słyszymy o atakach, czy planach zaatakowania synagog. Zbyt wielu żyje w strachu. W ostatnich latach byliśmy świadkami narastania antysemickich teorii spiskowych. Dezinformacja i przemoc przeciwko społecznościom (żydowskim) przechodzi płynnie ze świata wirtualnego do rzeczywistego i z powrotem. Strach jest obecny, ponieważ wciąż istnieje zagrożenie - oceniła Maltanka.

byt często słyszymy o atakach, czy planach zaatakowania synagog. Zbyt wielu żyje w strachu. W ostatnich latach byliśmy świadkami narastania antysemickich teorii spiskowych. Dezinformacja i przemoc przeciwko społecznościom (żydowskim) przechodzi płynnie ze świata wirtualnego do rzeczywistego i z powrotem. Strach jest obecny, ponieważ wciąż istnieje zagrożenie

Jej zdaniem, taki stan rzeczy jest porażką wszystkich Europejczyków. - Musimy zrobić więcej, by każdy obywatel w Europie czuł się bezpieczny. Każdy powinien móc wierzyć, w cokolwiek chce wierzyć; i być, kimkolwiek chce być. To jest esencja naszej Europy – podkreśliła.

- Nasze pokolenie ma święte zobowiązanie nauczać lekcji historii i przypominać naszej młodzieży, jak nisko pozwolono ludzkości upaść. Chwila, w której przestaniemy mówić o Holokauście, to chwila w której pozwolimy, by pamięć o tym koszmarze wyblakła. Jeśli nie będziemy mówić o Holokauście, to znajdzie się wystarczająco wielu negacjonistów - zakończyła Roberta Metsola.

Michel: lekcje z Shoah są bardziej aktualne niż kiedykolwiek

- Dzisiaj lekcje z Shoah są bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Po pierwsze dlatego, że Żydzi czują się zagrożeni i są zagrożeni – uważa z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

- Są nawet atakowani w Europie. Tylko dlatego, że są Żydami. Nie akceptujemy tego. Nigdy tego nie zaakceptujemy. Nie da się tego wystarczająco często powtarzać. Europa nie byłaby tym, czym jest dzisiaj bez narodu żydowskiego. A Europa bez narodu żydowskiego nie byłaby Europą - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.

Borrell: ofiary nigdy nie powinny być zapomniane

- Nikt nigdy nie powinien zapominać o zbrodniach popełnianych przez nazistów - oświadczył wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell. - Ofiary nigdy nie powinny być zapomniane. Każde państwo na całym świecie powinno uhonorować wszystkie ofiary Holokaustu, potępić negowanie i wypaczenie Holokaustu oraz rozwijać programy edukacyjne, które pomogą zapobiec ponownemu wystąpieniu ludobójstwa - zadeklarował Borrell.

Jak przekonywał, "w sytuacji szerzenia się dezinformacji, gdy wielu światowych przywódców robi kozły ofiarne z mniejszości, edukacja młodszych pokoleń na temat Holokaustu jest najlepszym antidotum". - Jest to najlepsze narzędzie do walki z nietolerancją, bigoterią i zapewnienia, że przesłanie "Nigdy więcej" będzie rozbrzmiewać w przyszłych pokoleniach - dodał.

Shutterstock

Jego zdaniem, dziś jest to jeszcze ważniejsze, gdyż odchodzą ostatni ocaleni z Holokaustu. - Większości tych, którzy byli świadkami i przeżyli okropności II wojny światowej oraz mieli najjaskrawsze wspomnienia o Holokauście, nie ma już z nami - podkreślił Hiszpan.

Jak mówił, "antysemityzm i negowanie Holokaustu są niezgodne z uniwersalnymi wartościami". - Dziś i w nadchodzących latach pozostajemy bardziej zdecydowani niż kiedykolwiek w naszym zobowiązaniu, aby nigdy nie zapomnieć. Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o wszystkich ofiarach i ich cierpieniu. Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli w Holokauście, jesteśmy to winni ocalałym i jesteśmy to winni naszym przyszłym pokoleniom - skonkludował Josep Borrell.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W czwartek przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów, zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu prezydent Andrzej Duda wział udział w kampanii #WeRemember. Prezydent opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym trzyma kartkę z napisem "Pamiętamy".

Do akcji przyłączyła się także ambasada Izraela. "Chargé d'affaires Tal Ben Ari oraz izraelscy dyplomaci wezmą dziś udział w uroczystościach i kampaniach poświęconych upamiętnieniu Zagłady Żydów" - poinformowała placówka.

Autor:asty, momo\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP