Boi się, że nikt z demokratów nie pokona Trumpa, więc sam rozważa kandydowanie

Świat

Michael Bloomberg złożył wniosek ws. startu w wyborach prezydenckichReuters Archive
wideo 2/2

Wniosek o możliwość wystartowania wyborach prezydenckich w 2020 roku złożył w Federalnej Komisji Wyborczej były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop Michael Bloomberg. Jak dotąd nie ogłosił jednak oficjalnie, że weźmie udział w tym wyścigu.

WYBORCZA DEBATA DEMOKRATÓW. CZYTAJ WIĘCEJ >

Zarejestrowanie się w komisji wyborczej pozwoli Bloombergowi na oficjalne utworzenie sztabu wyborczego, zbieranie funduszy i inwestowanie w swoją kampanię.

Bloomberg "rozważa start"

Jego zespół uważa, że były burmistrz nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Jak podaje agencja AP, oczekuje się, że oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane w najbliższych dniach.

Na początku listopada rzecznik Bloomberga Howard Wolfson powiedział, że były burmistrz rozważa start w wyborach, ponieważ obawia się, że żaden ze startujących demokratów nie jest w stanie pokonać Donalda Trumpa.

Michael Bloomberg złożył wniosek wsShutterstock

Wieloletni burmistrz Nowego Jorku, jeden z bogatszych Amerykanów

Bloomberg jest założycielem i szefem agencji informacyjnej Bloomberg. Był początkowo demokratą, potem odszedł z Partii Demokratycznej i przystąpił do republikanów, ubiegając się w 2001 roku o urząd burmistrza Nowego Jorku, który piastował do 2013 roku.

W 2018 roku wrócił do Partii Demokratycznej. Stał się też obiektem ataków ze strony republikanów jako zwolennik ograniczenia dostępu do broni.

Bloomberg zaangażowany jest osobiście i finansowo w walkę z ociepleniem klimatycznym, jest też zwolennikiem ograniczenia dostępu do broni. Jego majątek wyceniany jest na 53,4 mld dol. Jest on ósmy na liście najbogatszych Amerykanów i w dużej mierze byłby w stanie sam sfinansować swoją kampanię wyborczą.

Michael Bloomberg wygrał trzykrotnie wybory na burmistrza Nowego Jorku. Otrzymał honorowe doktoraty kilku uczelni, w tym Uniwersytetu Harvarda. W 2014 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki i Komandorię Orderu Imperium Brytyjskiego za "nadzwyczajne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości i filantropii". Nie będąc obywatelem Wielkiej Brytanii Bloomberg nie może się jednak posługiwać tytułem "sir".

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock