Bloomberg znów demokratą. Ostrzega przed "tymi, którzy zagrażają konstytucji"

Świat

Aktualizacja:

Były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg ponownie zarejestrował się jako członek Partii Demokratycznej, podsycając spekulacje, że może wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

76-letni Bloomberg - miliarder, założyciel, właściciel i prezes finansowego serwisu medialnego Bloomberg L.P. - wyjaśnił w mediach społecznościowych, że robi to z powodu potencjalnego kryzysu konstytucyjnego grożącego krajowi pod rządami Donalda Trumpa. "W kluczowych punktach historii USA jedna z dwóch partii służyła jako bastion przeciwko tym, którzy zagrażają naszej konstytucji. Dwa lata temu na konwencji demokratów ostrzegałem przed tym zagrożeniem. Dziś rejestruję się ponownie jako demokrata - którym byłem przez większość życia - ponieważ potrzebujemy demokratów, aby zapewniali naszemu krajowi równowagę, której tak bardzo potrzebuje" - napisał Bloomberg na Instagramie.

Zdecydowany krytyk Trumpa

Bloomberg przez wiele lat był członkiem Partii Demokratycznej, ale w 2001 roku zmienił orientację polityczną i przeszedł do Partii Republikańskiej. W jej barwach wystartował w wygranych wyborach na burmistrza Nowego Jorku w 2001 r. oraz cztery lata później, gdy ubiegał się - skutecznie - o reelekcję. W 2007 r. opuścił szeregi republikanów i kadencję dokończył jako niezależny. Jako kandydat niezależny zapewnił sobie kolejną reelekcję. Ogółem burmistrzem największego miasta USA był przez 12 lat - od początku 2002 do końca 2013 r.

W kampanii przed trzema ostatnimi wyborami prezydenckimi w USA wielokrotnie spekulowano, że Bloomberg może wystartować jako kandydat niezależny, ale ostatecznie ani razu się na to nie zdecydował. Informując o ponownym zarejestrowaniu się jako demokrata, nie wspomniał nic o swoich planach w kontekście wyborów prezydenckich za dwa lata.

Bloomberg, będący zdecydowanym krytykiem prezydenta Trumpa, w trakcie trwającej kampanii przed wyborami do Kongresu, przekazał na fundusz wyborczy demokratów dotacje w łącznej wysokości 100 milionów dolarów. Według magazynu "Forbes", jego majątek wynosi 51,8 miliarda dolarów.

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: