Świat

Meteoryty za tysiące dolarów. Rosja rajem dla poszukiwaczy skarbów?

Świat


Jak twierdzą naukowcy z NASA, kawałki meteorytów, które zostaną odnalezione w Rosji, mogą być warte małą fortunę. Według szacunków, większe fragmenty mogą zostać wycenione nawet na ponad 100 tys. dolarów za sztukę.

- Stosunkowo mały kawałek może być wart kilkaset dolarów, ale większy fragment można sprzedać za 100 tys. dolarów albo i więcej - ocenił Joseph Gutheinz, specjalista z NASA w rozmowie z agencją RIA Novosti.

Najważniejszy jednak nie jest rozmiar znalezionego meteorytu, ale również to, gdzie został znaleziony i z jakich pierwiastków się składa. - Najczęstszy rodzaj to kamienisto-żelazny, który składa się z minerałów szeroko występujących na Ziemi, taki kawałek może być wart ok. 20 dolarów - mówił Chris Palma, specjalista z Penn State University.

- Kompozycja może wskazać, skąd meteoryt pochodzi. Jeśli okazałoby się, że jest z Marsa jego cena błyskawicznie szybuje w górę - ocenił Palma.

Jak twierdzą eksperci, poszukiwacze meteorytów mogą przyjeżdżać na teren obwodu czelabińskiego ze wszystkich regionów Rosji. Jak dodał Joseph Gutheinz z NASA, można się spodziewać, że w okolicach miejsca gdzie spadły meteoryty pojawiać się będą ludzie ze specjalnymi urządzeniami do wykrywania metalu.

Znalezisko za 330 tys. dolarów

Do tej pory "najdroższym" tego typu znaleziskiem jest ważąca blisko dwa kilogramy skała księżycowa zwana "Dar al Gani 1052", która został znaleziona w Libii w 1998 roku i sprzedana w ubiegłym roku na aukcji w Stanach Zjednoczonych za 330 tys. dolarów.

Największy z kolei jest ważący ponad 160 kilogramów meteoryt znaleziony w Argentynie. Pochodzi on najprawdopodobniej z pasa planetoid między Marsem a Jowiszem. Meteoryt został sprzedany za pośrednictwem serwisu eBay w 2006 roku za 93 tys. dolarów.

Jak rozpoznać?

Jak radzi ekspert, każdy znaleziony fragment, co do którego jest podejrzenie że może pochodzić z kosmosu, powinien zostać przebadamy przez biegłych. Aby go sprzedać, należy uzyskać certyfikat autentyczności - wtedy wartość znaleziska wzrośnie.

- Fragmenty meteorytu nie są ani radioaktywne ani niebezpieczne - zastrzega Chris Palma. Jak jednak upewnić się, że znaleziony kamień jest kawałkiem meteorytu? - Jeśli widzisz smugę światła, słyszysz uderzenie to dobrze jest to sprawdzić. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić to upewnić się, czy fragment jest magnetyczny - zdarza się, że niektóre nie są, ale większość z nich jednak jest - sprecyzował Joseph Gutheinz z NASA.

Autor: abs//gak / Źródło: RIA Novosti, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości