Świat

Meta w Polsce

Świat


Polacy ruszyli do urn w niedzielę o 8 rano. Swój głos mogą oddać do godziny 22, co oznacza, że to właśnie w Polsce głosowanie zakończy się najpóźniej w całej Europie. Zobacz, kto wybiera europarlamentarzystów razem z nami, a kto już zagłosował.

Wybory do PE odbywają się w 27 państwach Unii w dniach 4-7 czerwca. Razem z Polską w niedzielę głosuje 18 państw, w tym Francja, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Szwecja, Dania, Estonia, Litwa, Rumunia, Grecja, Bułgaria, Portugalia, Belgia, Luksemburg, Austria, Węgry, Słowenia i Włochy (które rozpoczęły głosowanie już w sobotę).

4 czerwca głosowała Holandia i Wielka Brytania. 5 przyszła kolej na Irlandię i Czechy. W sobotę 6 czerwca głos oddali mieszkańcy Łotwy, Słowacji, Cypru i Malty.

Wybory w liczbach

Wyborcy w Europie wybiorą łącznie 736 posłów. Uprawnionych do głosowania jest około 325 milionów ludzi.

Liczba wybieranych eurodeputowanych jest proporcjonalna do ludności każdego z państw członkowskich Najwięcej europosłów wybierają Niemcy - 99 osób. Po 72 posłów wybierają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch. Najmniej - Malta (5 posłów), Luksemburg i Estonia (po 6 posłów).

Frekwencja ciągle spada

Mimo że z roku na rok Parlament Europejski zwiększa swe kompetencje, zainteresowanie wyborami maleje.

W 1979 roku frekwencja wynosiła 61,99 proc., ale w 2004 spadła do zaledwie 45,47 proc. W Polsce i na Słowacji była w 2004 roku najniższa i wynosiła odpowiednio 20,8 i 16,9 proc. Sondaże zakładają, że w tym roku wyniesie w skali UE od 43 do 49 proc. W Polsce przewiduje się, że wyniesie ok. 25 proc. Mistrzami niskiej frekwencji mają szansę zostać (jak poprzednio) Słowacy.

Źródło: france24.com, PAP

Pozostałe wiadomości