Merkel za zacieśnieniem partnerstwa UE ze wschodnimi sąsiadami

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w środę, podczas spotkania z premierami Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, za zacieśnieniem partnerstwa UE z jej wschodnimi sąsiadami, bez względu na kryzys ukraiński.

Merkel podkreśliła zarazem, że Unia Europejska nie zamierza w ten sposób robić konkurencji Rosji. Powiedziała, że nie chodzi o stawianie tych krajów w sytuacji "albo, albo". Kanclerz Niemiec wyraziła głębokie zaniepokojenie zaginięciem na wschodzie Ukrainy czterech obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE przypuszcza, że zostali oni uprowadzeni przez separatystów. - Uczynimy wszystko, by ich uwolnić - powiedziała Angela Merkel.

Umowy stowarzyszeniowe w czerwcu

UE chce w czerwcu sfinalizować umowy stowarzyszeniowe z Mołdawią i Gruzją. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że celem Ukrainy jest stanie się krajem europejskim - informuje agencja dpa. Nawiązując do separatystycznych dążeń sił prorosyjskich na wschodzie Ukrainy, Jaceniuk zapewnił, że "w Europie nigdy nie będzie nowego muru berlińskiego".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości