Merkel wzywa Kijów do umiaru w walce z separatystami


Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence, aby strona ukraińska zachowała umiar w swych działaniach przeciwko prorosyjskim separatystom i chroniła cywilów - poinformował w piątek rzecznik kanclerz Steffen Seibert.

Merkel przekazała swoje stanowisko Poroszence w czwartek w rozmowie telefonicznej. Rzecznik dodał, że zarówno niemiecka kanclerz, jak i ukraiński prezydent zgodzili się co do konieczności zorganizowania spotkania grupy kontaktowej w "celu wdrożenia planu pokojowego Poroszenki i obustronnego zawieszenia broni".

Umowa z 2 lipca

Powołanie grupy kontaktowej, w skład której wchodzą przedstawiciele władz Ukrainy i Rosji, prorosyjscy separatyści i mediatorzy z OBWE, ma pomóc wypracować porozumienie w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie separatyści od kilku miesięcy walczą przeciwko ukraińskim siłom rządowym.

Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec. W niedzielę odbyło się Kijowie spotkanie grupy, ale bez udziału przedstawicieli prorosyjskich separatystów. Omawiano sytuację na wschodzie Ukrainy, tematem rozmów były też zasady i miejsce dalszych konsultacji w ramach grupy kontaktowej "z udziałem wszystkich stron" - poinformowało OBWE.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości